İSTANBUL – Güngören ilçesi Tozkoparan mahallesi riskli alan ilan edildi. Bölgedeki 900 haneye tahliye tebligatları gönderilerek 30 gün içinde evlerini terk etmeleri istendi.

Üstelik, mahalleli tapulu evlerini terk etmedikleri takdirde polis tarafından atılmakla da tehdit edildi.

Karara tepki gösteren mahalleli, Barış Parkı’nda eylem yaptı. Mahalleli, “Planlanan kentsel dönüşüm değil, rantsal dönüşüm” dedi. Mahalleli “Tozkopan bizimdir bizim kalacak”, “Evimiz hakkımız söke söke alırız” sloganları attı.

BİR AY İÇİNDE TERK EDECEKSİNİZ!

Tozkoparan’da yaşayan Havva Kara, karşılarında muhatap olmadığına dikkat çekerek şunları söyledi: “Bize ‘bir ay içinde terk edeceksiniz, terk etmezseniz altyapıyı keseriz, kolluk güçleriyle sizi atarız’ dediler. Türkiye Cumhuriyeti’nde yaşıyoruz. Neden gidelim, kim tapulu evini bırakır gider? Bizi tatmin edecek hiçbir açıklama yapmıyorlar. Karşımıza çıkıp muhatap almıyorlar bizi. Tehditle bir şey olmaz” dedi.

‘BU KIŞ GÜNÜ NE YAPACAĞIZ?’

Ali Sürer ise “Biz yıkıma karşı değiliz, gelmişler kapılara bildirileri yapıştırmışlar. Muhatap yok. Başımıza ne gelecek açıklasınlar? Biz de gönül rahatlığı ile imzalayalım çıkalım. Bize garanti versinler. Ben evimi teslim edeceğim bana bir kolaylık sunmuyor. Bu kış günü ne yapacağız?” dedi.

‘KENTSEL DÖNÜŞÜM DEĞİL TALAN ZİHNİYETİ’

Başka bir mahalleli ise “Herhangi bir sözleşme ortaya konulmadan, insanları kış günü tahliye etmeye çalışmak ne demek? Kentsel dönüşüm değil, talan zihniyeti” diye konuştu. Güngören Belediye Başkanı’nın kendilerini muhatap almadığını aktaran Yasemin Ataç ise “Bize ‘malınızı mülkünüzü bırakıp gidin’ diyorlar. Kim bırakır gider? Yapılmak istenen rantsal dönüşüm” diye tepki gösterdi.

Evrensel, Devrimci Düşün