‘Soruşturma İzni’ Şartı Kaldırıldı, İşkence Dosyaları Açılabilir

1027152519_0_326_3500_2220_1000x541_80_0_0_332d87576703ae5754ff0066b2ac0fe6
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İstanbul Bölge İdare Mahkemesi, polislere açılan kötü muamele davalarında “soruşturma izni” şartını ortadan kaldırdı. İzin nedeniyle bekleyen çok sayıda dosya raftan inebilir.

İstanbul Bölge İdare Mahkemesi, sözkonusu kararı Gebze Hapishanesi önünde darp edilen tutuklu yakınlarının davasında verdi. Karar ile Gebze Hapishanesi’nde aileleri darp eden polisler hakkındaki soruşturma süreci yeniden başlayacak.

Bu kararın başka soruşturmaları da etkileyebiliceği düşünülüyor.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, mahkemenin yol gösterici bir karar verdiğini söyledi.

Türkdoğan, bu kararın diğer soruşturma dosyalarını da etkileyeceğini belirterek, şöyle konuştu:

“Bize çok sayıda suç duyurusu geliyor ve takip ettiğimiz benzer dosyalar var. Soruşturma izni verilmeyen dosyalar var. Cezasızlık kültürü nedeniyle birçok vatandaş suç duyurusunda bile bulunmuyor. Buradan bir şey çıkmaz, diyor. Bulunan dosyalarda da sürekli olarak soruşturma numarası veriliyor ve dosya sürüncemeye bırakılıyor.”

İstanbul Bölge İdare Mahkemesi’nin kararının, mevcut mevzuatın uygulaması gerektiğine dair bir karar olduğunu söyleyen Türkdoğan, “Olağanüstü bir karar değil. Ancak cezasızlık kültürüne dair verilmiş iyi bir karar” dedi. Bundan sonra vatandaşın daha fazla hak arama noktasında adliyeye uğraması gerektiğinin altını çizen Türkdoğan, bu konuda insanların özellikle baro ve insan hakları merkezlerinden yardım alması gerektiğini belirtti.

Bu Yazıya Tepki Ver
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!