Genel-İş, 45 TL Maaş Artışlı TİS İmzaladı

3Pdc4FaPeryRikWmniSzzrsSkb0LM78YKtwj9SLk
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İşçiler, 6 ay sonra tekrardan aynı maaşı alacaklarını öne sürerek yapılan zammın 45 TL olduğunu belirtti. 

Sürecin başından beri “İşçinin dediğini yapacağız” diyen sendika işçilerin yeni teklifleri kabul ettiğini söylerken birkaç gün öncesine kadar her işyerinde grev tartışması yapan işçiler ise kendilerine sorulmadan anlaşıldığını etti. Çukurova Belediyesi işçileri ise neredeyse hiç zam almadıklarını söylüyor.

‘6 AY SONRA 2 BİN 800 ALACAĞIM’

Evrensel’den Volkan Pekal ve Mesut Baylav’ın haberine göre daha TİS görüşmeleri devam ederken Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, belediye çalışanları için asgari ücreti 3 bin 155 TL olarak açıkladı. TİS masasına da gelen bu rakamı işçiler kabul etmedi. Sendika yeni iyileştirmelerle birlikte işçilerin 3 bin 200 lira teklifini kabul ettiğini savunuyor.

İşçiler ise 45 lira artışı kabul etmelerinin mümkün olmadığını söylüyor. Çukurova’da çalışan bir işçi “İşveren bizden kesilen otomatik BES parasını sigorta şirketine ödemediği için biz sistemden çıkamıyoruz. Maaşın 250 TL’si cebe girmeden BES ve aidat kesilecek, 6’ıncı ayda da vergi dilimine gireceğiz. 6 ay sonra 2 bin 800 TL olacak. Şu an zaten bu parayı alıyorum ben. Neden bu zammı kabul edeyim” dedi. Çukurova Belediyesi temizlik biriminde çoğunluğun teklifi kabul ettiği haberinin kendilerine iletildiğini ifade eden işçi “150 kişi toplayıp kabul edenler etmeyenler diye ikiye ayırmışlar. ‘Hayır’ diye el kaldıranlar çoğunlukta olunca kabul edilmiş. Bazı sendika temsilcileri baskı yapmışlar” diye konuştu.

Bu Yazıya Tepki Ver
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!