SİNBO’da Sendika Düşmanlığına Karşı Mücadele Sürüyor

featured

İSTANBUL – Tüm Otomotiv İşçileri Sendikası (TOMİS), Yenibosna’da bulunan Bakırköy Adliyesi ek hizmet binası önünde basın açıklaması yaptı.

Sendikalaştıkları için işten çıkarılan işçilerin davasının görüldüğü duruşma sonrası gerçekleştirilen basın açıklamasında Sinbo’da ağır çalışma koşullarına tepki österildi. Açıklamada “Sinbo’da ağır çalışma koşulları, düşük ücretler, baskı ve mobbing yıllardır sürüyor. Öyle ki çalışma koşullarının ağırlığından ve alınmayan önlemlerden kaynaklı iki işçi kardeşimiz iş cinayetinde katledildi. Onlarca arkadaşımız ise uzuv kaybı yaşadı. Peki tüm bunlar Sinbo yönetiminin umurunda mıydı? Elbette hayır! Çünkü onlar yalnızca kârlarını düşünüyorlar. İş cinayetinde katlettikleri kardeşlerimizi ‘suçlu’ gösterecek kadar da ileriye gidebiliyorlar. İşçileri, ‘asgari ücrete zam yapılıyor ya zaten’ diyerek yıllarca asgari ücrete çalıştırdılar. Çalıştırmaya da devam ediyorlar. İnsanca yaşayabilecek bir ücreti işçiye çok görüp, açlık sınırının altında yaşamaya mahkûm ediyorlar. Buna en ufak ses çıkarana ise hemen kapıyı gösteriyorlar. Bu da yetmezmiş gibi zaten açlık sınırının altında olan ücretleri dahi aylarca geciktirerek verdiler” denildi.

Sinbo yönetiminin işçi düşmanlığının pandemi ile birlikte arttığına dikkat çekilen açıklamada “Ücretsiz izin hak değil, hak gaspıdır. Bugün 3 milyonu aşkın işçi ücretsiz izin saldırısı ile karşı karşıya kaldı. İşçiler, asgari ücret dahi açlık sınırının altında iken asgari ücretin de yarısı ile yaşamaya mahkûm edildi. Edilmeye de devam ediyor. Ancak biz bu saldırıyı Sinbo’da püskürttük” denildi.

Açıklamada “Direnişin kazanımına tahammül edemeyen Sinbo yönetimi, bu sefer de devreye madde 25/2’yi (yani kod 29’u) soktu. Ücretsiz izni püskürtüp işbaşı yapan üyelerimizden birini, alçakça bir yöntemle, yalan ve iftiralarla işten attı. Şimdi onun için de fabrika önünde direnişimiz sürüyor. Sinbo’da yeniden direnişimizin bugün 9. günü. Dün ücretsiz izni püskürtmüştük, bugün de madde 25/2’yi (yani kod 29’u) püskürteceğiz” ifadelerine yer verildi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!