SİNBO Sendika Düşmanlığından Vazgeçmiyor!

cop8eGd2Q3KgQ72PuEJQFQ69D7wFVzOEjb6F7E31
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İSTANBUL – Tüm Otomotiv ve Metal işçileri Sendikası (TOMİS), Sinbo fabrikasında çalışan  Dilbent Türker’in 25/2 (Kod 29) gerekçe gösterilerek işten atılmasına ve sendikalı işçilere disiplin cezası verilmesine üzerine Avcılar’da bulunan fabrika önünde dün bir açıklama yaptı. İşten çıkarılan Türker, “Birlikte sendikal faaliyetimizi kararlıkla sürdürmemiz karşında bu kez de ahlaksızca bir yönteme sarılmıştır” dedi.

Türker, yaptığı açıklamada fabrikanın sendikal faaliyetleri engellemeye çalıştığını belirterek, daha önce de fabrikanın sendikalı işçileri ücretsiz izne çıkardığını ancak işçilerin gerçekleştirdikleri eylemler sonucu işe iade edildiklerini kaydederek, “İşbaşı yapan üyelerimize, kendi bölümleri dışında izole bölümlerde çalışmayı zorlayarak bu tahammülsüzlüğünü göstermiştir. İtirazlar ardından üyelerimizin bir kısmı için bu tutumdan vazgeçmek zorunda kaldı. Ancak sendikal faaliyetimize yönelik ne yalan ve karalamaların ne de baskının sonu gelmiştir. Tüm bunlara rağmen üyelerimizle birlikte sendikal faaliyetimizi kararlıkla sürdürmemiz karşında bu kez de ahlaksızca bir yönteme sarılmıştır” ifadelerini kullandı.

Türker, “Hızla hazırladığı saldırıyı sonuca ulaştırarak 21 Ocak sabahı iftiralarla 25/2 maddesini (Kod 29) kullanarak tazminatsız bir şekilde işten atıldım. Tüm Sinbo işçilerinin de farkında olduğu bu oyunu bozacağız. Oynanan oyunun içerisinde yer alan herkes, bunun hukuki bedelini ödeyeceğini de bilmelidir” dedi.

17 Nisan’da çıkarılan 7244 nolu yasa ile işten çıkarmaların “sözde” yasaklandığını vurgulayan. Türker, “Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı işçi düşmanı bu keyfi saldırılardan bizzat sorumludur. Bu dönem 25/2’den işten çıkartılan işçilerin sayısındaki artış ve bunların ağırlıklı olarak sendika üyesi oluşu, bu saldırının kapsamını gözler önüne sermektedir. Bakanlığın ‘işten çıkartmaları yasakladık’ söyleminin koca bir yalan olduğu artık gizlemez bir gerçektir” diye konuştu.

Türker,  pazartesi gününden itibaren fabrika önünde çadır kurarak direnişe devam edeceklerini belirterek, dayanışma çağrısında bulundu.

Bu Yazıya Tepki Ver
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!