Sağlık Emekçileri: Yorulduk, Öldük, Tükendik

ankara-saglikcilar
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ANKARA – Sağlık emek ve meslek örgütleri, yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınında yaşamını yitiren sağlık emekçilerini anmak amacıyla Gazi Üniversitesi Hastanesi önünde basın açıklaması gerçekleştirdi.

Açıklamada, yaşamını yitiren sağlık emekçilerin olduğu fotoğraflar taşınırken, “Taleplerimiz dilimizde yitirdiklerimiz yüreğimizde” pankartı açıldı. Açıklamayı katılımcılar adına, Ankara Tabip Odası Başkanı Ali Karakoç yaptı.

‘YORULDUK, TÜKENDİK, ÖLDÜK’

Koronavirüs salgınının birinci yılını doldurduğunu söyleyen Karakoç, salgın sürecinde 372 sağlık emekçisinin yaşamını yitirdiğini kaydetti. 200 bine yakın sağlık çalışanının da enfekte olduğunu ve uluslararası platformda tartışmalı olarak kabul edilen verilere göre 2 milyon 821 bin 943 kişinin salgına yakalandığını dile getiren Karakoç, bunlardan 29 bin 227 kişinin ise yaşamını yitirdiğini belirtti. Karakoç, “Yaşanan can kayıplarının önemli bir bölümü, zamanında alınan doğru kararlarla önlenebilirdi. En temel hakkımız olan ‘yaşam hakkımızın’ bilimsellikten uzak, şeffaflıktan uzak ekonomik ve siyasi kaygıları yön verdiği kararlarla hiçe sayılması bizi dehşete düşürdü. Yorulduk, tükendik, öldük. Çok can kaybettik canlarımızı kaybettik” dedi. 

‘İHMALKARLIK VE İHLALLERİN HESABINI HALK SORUYOR’

Sağlık hizmetlerini kamu hizmeti olmaktan çıkaran sağlık sisteminin pandemi sürecinde sınıfta kaldığına şahit olduklarına dikkat çeken Karakoç, “Pandemiden korunmanın yolu olarak gösterilen maske, mesafe, hijyen üçlüsü pandeminin ilk zamanlarında devlet tarafından tedarik edilmeyen ve halka ulaştırılmayan, halkın karaborsadan ulaştığı maskeler de akıllarda kaldı. Şimdilerde bu sorun giderilmiş olsa da bizzat Sağlık Bakanı ve devlet yetkileri tarafından mesafe kurallarının bozuluyor olmasına şahit oluyoruz. Bütün bu ihmalkarlık ve ihlallerin faturasını da ekonomik kriz ile baş etmeye çalışan halk ödedi, ödemeye devam ediyor. Sağlık çalışanları ise bitmek bilmeyen, beyhude bir çabanın içerisinde yorgunluk ve imkansızlıklardan bitap düşmüş durumda pandemi ile savaşmaya devam ediyor” şeklinde konuştu.

Karakoç, taleplerini ise şöyle sıraladı:

🔹Covid-19’un meslek hastalığı sayılması
🔹Şiddet, mobbing ve baskıların son bulması
🔹Performans,ek ödeme değil, yoksulluk sınırı üzerinde, emekliliğe yansıyan temel ücret
🔹3600’dan başlatılmak üzere ek göstergelerin kademeli olarak artırılması
🔹Fiili hizmet zammı
🔹OECD ortalamasında kadrolu güvenceli personel istihdamın yapılması
🔹Haklarında kesinleşmiş yargı kararı bulunmayan ihraç sağlık ve sosyal hizmet emekçilerin derhal göreve başlatılması
🔹Halk olarak sağlık hizmeti için ödediğimiz katkı katılım payları ve ilave ücretlerin kaldırılması, vergi dilimin sabitlenmesi ve vergi yükünün azaltılması

Karakoç’un ardından konuşan SES Eş Genel Başkanı Selma Atabay ise sağlık emekçilerin yaşamlarının pandemi ile sıkışıp kaldığını belirtti. İnsanların yaşamlarını yitirmemesi için uyarılarda bulunduklarını söyleyen Atabay, 1 Mart tarihinden itibaren kademeli olarak kaldırılan yasaklarla birlikte vaka sayılarında ciddi artışların olduğunu da kaydetti. Sağlık Bakanı’nın taleplerini esas alması gerektiğini ifade eden Atabay, son olarak, talepleri için 15 Mart’ta Sağlık Bakanı ile görüşeceklerini dile getirdi. (etha)

Bu Yazıya Tepki Ver
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!