OYAK ‘Yukarıdan Gelen Telefonla’ Demirören’in TOTAL Şirketini Fahiş Fiyata Almış

Generallerin idare ettiği Ordu Yardımlaşma Kurumu, Yıldırım Demirören'den akaryakıt şirketi TOTAL'i devralmıştı. O dönemde OYAK yönetim kurulunda yer alan emekli Tümamirala Cihat Yaycı'nın 450 milyon dolar devir bedelini fahiş bulduğu, ancak yukarıdan gelen telefonla geri adım attığı ortaya çıktı.

featured

İSTANBUL – Organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in “Pambıkören (Yıldırım Demiören), seni unuttum zannetme. Kâr etmeyen Total’i Mehmetçiğin parasıyla kurulan OYAK’a nasıl sattığını mutlaka anlatacağım.” sözleri dikkatleri Ordu Yardımlaşma Kurumu’na (OYAK) çevirmişti.

OYAK geçen yıl haziran ayında Fransız petrol devi TOTAL’in Türkiye lisansı ve bayileri ile akaryakıt şirketi M Oil’i Demirören’den toplamda 450 milyon Amerikan Doları mukabilinde devralmıştı.

Barış Terkoğlu imzasıyla bugün Cumhuriyet gazetesinde yayımlanan makalede OYAK’ın Total’i devri esnasında muvazzaf olan emekli Tümamiral Cihat Yaycı’nın satışa karşı çıktığı için baskı gördüğü iddia edildi.

“CİHAT YAYCI TOTAL’İN FİYATI FAHİŞ DİYE İTİRAZ ETTİ”

“Her şeyi özetledikten sonra asıl soruya yanıt verelim: Yaycı, OYAK’ın satışına yönetim kurulu üyesi olarak itiraz etti mi? Ettiyse neden etti? Sonrasında baskı gördü mü?” sorusunu yönelten Terkoğlu, “Yaycı konuşmadı, fakat bu soruların yanıtını dönemin tanıklarına sorarak araştırdım. Başından söyleyeyim, Peker’in anlattıklarını kaynaklar doğruladılar.” ifadeleri kullanıldı.

Buna göre Cihat Yaycı, Total’in devralınmasına itiraz etti. Satış müzakarelerinde OYAK, Total’de kapsamlı bir araştırma yapmıştı. Total’in bilançolarını inceleyen Yaycı, devir işleminin OYAK için kârlı olmayacağını söyledi. 2016’da Demirören tarafından 358 milyon dolara satın alınan Total, dört yılda birçok bayisini kaybetmiş, pazar payı azalmış, kârı düşmüştü. Bu verileri yönetim kuruluna taşıyan Yaycı, “Neden bize yarar sağlamayan bir şirketi alıyoruz?” sorusunu yöneltti.

Terkoğlu’nun makalesinde Yaycı’nın itiraz ettiği başka noktalar olduğu da belirtildi.

“Total’in yüzlerce satış noktasının olduğu söyleniyordu. Ancak bunların çok az bir kısmı resmen Total’indi. Çoğunluğu bayilik sistemiyle çalışıyordu.” denilirken şunlar kaydedildi: “Üstelik dört yılda, Demirören döneminde bu bayilik sistemi de kötü bir şekilde yönetilmişti. Bu gerekçeleri sıralayan Yaycı, satın almanın yanlış olduğunu, ayrıca satın alınsa dahi 450 milyon doların bu satış için fahiş olduğunu söyledi.”

Yaycı’nın kararın OYAK teamüllerine göre yönetim kurulu tarafından değil, genel kurul tarafından verilmesi gerektiğini belirttiği aktarılırken, “Ona göre yönetim kurulunun bu kararı alması yetkinin aşımıydı. Satışın görüşüldüğü yönetim kurulu toplantısını terk etti.” denildi.

DENİZ KUVVETLERİ KOMUTANI: SEN BENİM ADIMA ORADASIN, ONAY VER

Yönetim kurulundaki tartışmanın OYAK’ta deprem etkisine yol açtığına işaret edilen makalede, “Yukarıdan gelen uyarının ardından, bir süre sonra Deniz Kuvvetleri Komutanı devreye girdi. Yaycı ile baş başa bir görüşme gerçekleştirdi. Yaycı’ya özetle ‘Sen benim adıma orada görev yapıyorsun’ diyen Komutan Adnan Özbal, Yaycı’dan satışa onay vermesini istedi. Yapacak bir şeyin kalmadığını düşünen Yaycı, Milli Savunma Bakanı’nın görüşünün de bu yönde olduğunu görünce satışa onay verdi.” ifadelerine yer verildi.

SEDAT PEKER NE DEMİŞTİ?

Organize suç örgütü lideri Sedat Peker kendisine ait YouTube kanalında şu iddialarda bulunmuştu: “Pambıkören, seni unuttum zannetme. Kâr etmeyen Total’i Mehmetçiğin parasıyla kurulan OYAK’a nasıl sattığını mutlaka anlatacağım. Mavi Vatan’ın isim babası Cihat Yaycı Paşa’nın, bu satışın adil olmadığını söylemesi üzerine onu etkilemek için nasıl baskı kurdurduğunuzu da biliyorum. Pambıkören, Mehmetçiğin parasına göz dikenin Yüce Allah gözlerini çıkarır biliyor musun? Bu satış usulüne uygunduysa, Cihat Yaycı Paşa neden bunun usulsüz olduğunu her yerde dillendirdi ve siz onun üzerine hangi güçlerle baskı kurdurdunuz?”

27 MAYIS 1960 ASKERİ DARBESİ’NDEN SONRA KURULDU

Ordu Yardımlaşma Kurumu, Adnan Menderes hükûmetinin devrildiği 27 Mayıs 1960 Askeri Darbesi’nin akabinde 1961 yılında 65 bin üyenin katılımıyla kuruldu.

OYAK Renault, OYAK Çimento, Ereğli Demir Çelik AŞ (ERDEMİR), İskenderun Demir-Çelik AŞ (İSDEMİR) gibi önemli şirketlerin sahibi olan OYAK’ın 2019 yılı hasılatı 48,8 milyar liraya, toplam varlıkları ise 118,3 milyar liraya ulaştı.

OYAK’ın aynı yıl 4,9 milyar dolarlık ihracat geliri ile OYAK, Türkiye’nin toplam ihracatında yüzde 2,7 paya sahip.

OYAK’ın yönetim Milli Savunma Bakanlığı’nın kontrolünde. Askeri üyelerden müteşekkil ve sayısı 50-100 aralığında değişen bir temsilciler kurulu var. Bu kurul aynı zamanda 20 asil 10 yedek üyeden oluşan genel kurulu seçiyor. Diğerleri ise 205 sayılı OYAK Kanunu’nca kuvvet komutanlarının da aralarında olduğu doğal üyelerden oluşuyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!