Onlar, Makineleri ve Askerleriyle Yok Etmek için Geliyor: Köylüler Yaşatmak için Direniyor

AKP'ye yakınlığıyla bilinen Cengiz Holding'in İkizdere ve İşkencedere Vadisi'ne yapmak istediği taş ocağına karşı direniş sürüyor. Sabahın erken saatlerinde bölgeye gelen kepçe yüz yıllık ağaçları katletmeye başladı. Bunun üzerine olay yerine gelen köylüler, kepçenin bulunduğu alanın hemen altında nöbet tutmaya başladılar ve çalışmayı durdurdular. Polis barikatının önünde oturan köylüler, nöbet tutmaya devam ediyor.

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

RİZE –  Direnişi sürdüren köylülerden biri iktidara seslenerek, çalışmaların derhal durdurulmasını istedi ve şu ifadeleri kullandı: ‘Biz burada zulümle karşı karşıyayız. 2002’den bu yana AKP neferiyim. Kalkandere Mehmet Cengiz’in bölgesi taş dolu. 15 kilometre daha yakın. Ramazan günü Allahtan korkun, kadınlara biber gazı sıkmak ne demek?’

Başka bir köylü ise, ağaçların katledildiği bölgeyi göstererek isyan etti. Köylüler, ‘Peki bu gölü yok ettiğinizde kaç para kazansak bunun karşılığını almış oluruz? Bu sorunun karşılığını Cengiz Holding versin sonra devam etsin. Bize bu güzelliği verebilecek mi, ondan sonra devam etsin. Yok ettiğiniz şey, kazandığınız şeylerin hikaye, para bir kağıttır. Bu su bir hayat, bunun içinde yaşayan alabalıklar bir hayat. Bunları yok ediyoruz. Milyonlarca yıllık dengeyle oluşmuş bunlar, yok etme hakkını size kim veriyor? Bunlarla birlikte var olabilirsiniz’ diye sitem etti.

Diğer yandan bugün İkizdere’de makinaların 3-4 saatlik çalışmasının ardından evlerin sularından çamur akmaya başladı. Twitterdan görüntüleri başlayan avukat Okumuşoğlu, ‘İkizdere 6. Gün! Bugün 3-4 saat çalışan makinadan sonra evlerin suları..neden insanlar buna katlansın! #İkizdereTasOcağıOlmasın’ dedi.

Bu Yazıya Tepki Ver
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!