Kurtalan’da Deprem: Yapılar Hasar Gördü, Devlet Hastanesi Boşaltıldı

690x390cc-dyb-03-12-2020-siirt-deprrem-hdp-yurtsla7
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

SİİRT – Kurtalan ilçesine bağlı Kayabağlar beldesinde saat 08.45’te 5.1 büyüklüğünde deprem meydana geldi. 5 kilometre derinlikte yaşanan deprem, Diyarbakır, Mardin, Batman, Antep, Şırnak gibi birçok bölge kentinde hissedildi. 

‘ENDİŞELİ BEKLEYİŞ SÜRÜYOR’ 

Kurtalan ilçe merkezinde depremin etkisiyle birçok bina hasar görürken, deprem sonrası yapılardan çıkan yurttaşların tekrar deprem olacak korkusuyla evlerine giremediği görüldü. İlçedeki açık alanlarda bulunan yurttaşların endişeli bekleyişi sürüyor. Yurttaşlar, deprem sonrası hiçbir yetkilinin bölgeyi ziyaret etmediğini belirtti.  

İKİ YURTTAŞ YARALANDI 

Depremin merkez üssü Kayabağlar beldesine bağlı Karabağ köyünde ise kerpiçten yapılan birkaç evin yıkıldığı ve 2 yurttaşın hafif şekilde yaralandığı ifade edildi.  

HASTANE BOŞALTILDI 

Kurtalan Devlet Hastanesi de depremden dolayı hasar gördü. Meydana gelen çatlaklardan kaynaklı hastanede bulunan çok sayıda hasta, Siirt Devlet Hastanesi’ne sevk edilirken, Kurtalan Devlet Hastanesi de  tamamen boşaltıldı. Bazı hastalar da Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE) tarafından açılan çadırlara yerleştirildi.  

HDP HEYETİ DEREM BÖLGESİNDE  

Deprem sonrası Kurtalan ilçesine aralarında Halkların Demokratik Partisi (HDP) Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş ve Siirt Milletvekili Sıdık Taş, HDP PM üyeleri ile, il yöneticilerinin bulunduğu bir heyet, deprem bölgesindeki parklarda kalan yurttaşları ve esnafları ziyaret etti. Deprem ile ilgili yetkililerden telefonla bilgi alan heyetin, incelemelerin ardından açıklama yapacağı belirtildi.  Bu arada ilçe merkezi ve Kayabağlar beldesinde oluşturulan ekiplerce hasar tespit çalışmaları yapıldığı belirtildi. (MA)

 

Bu Yazıya Tepki Ver
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!