Kürt Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı’da Kürtçe Tez Yasaklandı

featured

Dicle Üniversitesi, Türkçe dışında yazılan tezlerin YÖK’ün iznine tabi olduğu gerekçesiyle Kürt Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde Kürtçe tez yazmayı yasakladı. Dicle Üniversitesi öğrencilerden tezlerini Türkçe yazmalarını istedi.

Kürt akademisyen ve yazar Selim Temo Twitter hesabından Dicle Üniversitesi’nin Kürtçe tez ile ilgili aldığı kararı duyurarak, “İşte yeni densizlik” ifadelerini kullandı.

KHK ile görevine son verilen Selim Temo, “10 yıldır Kürtçeye yönelik bu densiz yaklaşımı deşifre ediyorum. İşte yeni densizlik: Üniversitelerdeki Kürt Dili ve Edebiyatı bölümlerinde Kürt diliyle tez yazımı yasaklandı ve bütün derslerin dili Türkçe oldu. Yerli ve millî akademi böyle bir şey!” dedi.

Öğrenciler üniversite yönetiminin kararına tepki gösterdi.

KÜRTÇEYE YÖNELİK YASAKLAYICI ADIMLAR ATILIYOR

Mardin Artuklu Üniveritesi de geçen yıl Kürtçe tezli ve tezsiz yüksek lisans eğitimlerinin verildiği Yaşayan Diller Enstitüsü’nü kapatma kararı almıştı.

Artuklu Üniversitesi’nde bazı Kürt akademisyenler KHK ile görevden uzaklaştırıldı ve Kürtçe yüksek lisans kontenjanları düşürülmüştü.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!