Kocaeli’de Yasaklara Rağmen 1 Mayıs Kutlanacak

DİSK, KESK, TMMOB ve Kocaeli Tabip Odası, Kocaeli Valiliğinin eylem ve etkinlik yasağına rağmen 1 Mayıs'ı kutlayacaklarını açıkladı.

featured

KOCAELİ – İşçi sınıfının uluslararası birlik, mücadele ve dayanışma günü 1 Mayıs’a sayılı günler kaldı. DİSK, KESK, TMMOB ve Kocaeli Tabip Odası, İzmit İnsan Hakları (Sabri Yalım) Parkı’nda açıklama yaparak Kocaeli Valiliğinin eylem ve etkinlik yasağına rağmen 1 Mayıs’ı kutlayacaklarını duyurdu.

CHP, HDP, Emek Partisi, Sol Parti, SYKP, Halkevleri ve Kocaeli Kadın Platformu’nun destek verdiği eylemde yapılan açıklamada, “Kocaeli’de 1 hafta 1 Mayıs’ı görünür hale getireceğiz. Bilindiği üzere 1 Mayıs günü yasak gününe denk geliyor. Bütün Türkiye’de olduğu gibi biz de ana etkinliğimizi 30 Nisan tarihinde yapacağız” dedi.

İŞÇİ VE EMEKÇİLERİN AKLIYLA ALAY EDİLİYOR

Salgın koşullarında bile ülkenin tüm kaynaklarının bir avuç şirkete peşkeş çekildiğine dikkat çekilen açıklamada, “Pandemiye dair aklın ve bilimin emrettiği tedbirleri almayanlar, zorunlu olmayan iş kollarında çalışmanın 28 gün durmasını reddedenler, hatta aldıkları kısıtlı tedbirleri bizzat kendileri çiğneyenler, lebalep kongrelerde halk sağlığı sorunu yaratanlar, 1 Mayıs yasaklarına pandemiyi gerekçe gösteriyor. Pandemi önlemleri alınarak, maske ve mesafeye dikkat ederek 30 Nisan ve 1 Mayıs 2021 tarihlerinde yapmak istediğimiz her türlü açık hava etkinliği yasaklanıyor. Kimi valilikler binalarımız başta olmak üzere kentlerin dört bir yanına asmak istediğimiz 1 Mayıs afişlerimiz ve pankartlarımızda bulaşan bir ‘mutasyon’ keşfediyor. Bu ülkenin işçilerinin ve emekçilerinin aklıyla alay ediliyor” diye belirtildi.

MÜCADELEYİ YAN YANA BÜYÜTECEĞİZ

Açıklamada, “Taleplerimiz ve hedeflerimiz için mücadeleyi yan yana büyüteceğiz: Herkese aşı, herkese gelir desteği sağlanmalı, acil ve zorunlu işler dışında 4 hafta çarklar durdurulmalıdır. Çalışırken hastalanan emekçiler için Covid-19 iş kazası ve meslek hastalığı olarak kabul edilsin. Kod 29 ve ücretsiz izin zulmüne son. İşsizlik Sigortası Fonu kaynakları patronlara değil işçilere ve işsizlere. Asgari ücret üzerindeki tüm vergi ve kesintiler sıfırlansın. İşsizliğe karşı kamu istihdamı artırılsın, hukuksuz biçimde işten çıkarılan kamu emekçileri işlerine iade edilsin, çalışma süreleri azaltılsın. Doğa katili projelere, Kanal İstanbul’a, betona, savaşa, silahlanmaya, sermayeye değil aşıya ve sosyal desteklere kaynak. Az kazanandan az, çok kazanandan çok vergi alınsın! Zorunlu mallarda ve elektrik, su, doğalgaz, iletişim faturalarında dolaylı vergiler sıfırlansın. Örgütlenme, özgür toplu sözleşme ve grev hakkı önündeki tüm engeller kaldırılsın! İstanbul Sözleşmesi Yaşatır. 6284 sayılı yasa etkin şekilde uygulansın, Uluslararası Çalışma Örgütü’nün İşyerinde Şiddete Karşı 190 sayılı sözleşmesi onaylansın” diye kaydedildi.

İZMİT 1 MAYIS PROGRAMI

1 Mayıs öncesi günlerde yapılacak eylem ve etkinlikler de şöyle:

  • Örgütlü olunan işyerlerinde bildiriler okunacak. İş yeri önlerinde açıklama yapılarak 1 Mayıs Mitingine çağrı yapılacak.
  • Halkın en geniş kesiminden taleplerin de aktarıldığı videolar sosyal medyadan paylaşılacak.
  • DİSK, KESK, TTB ve TMMOB’nin her birisinin kendi imzalarıyla, binalarına 1 Mayıs temalı pankartlar asılacak, ortak afiş ve bildirilerin, sosyal medyada ve kamuya açık yerlerde asılması ve dağıtılması sağlanacak.
  • 30 Nisan ve 1 Mayıs günü yapılacak merkezi etkinlikler yaygın şekilde duyurulacak. Akşam saat 21:00’de evlerin önlerinden, balkonlardan marş çalınması, pankart asılması gibi etkinliklerin yapılması için kentte çağrıda bulunulacak.
  • Yerel 1 Mayıs eylem ve etkinliklerin sosyal medya paylaşımlarında #izmit1mayıs2021, #gebze1mayıs2021 ve #umutyanyana etiketleri kullanılacak.
  • 30 Nisan 2021 günü saat 15:00-18:00 saatleri arasında pandemi koşulları da dikkate alınarak 1 Mayıs Yürüyüş ve Mitingi yapılacak.

(etha)

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!