Madencilerin Test Sonuçları 5 Gün Sonra Açıklandı

Ölümle burun buruna çalışan ve çoğunda solunum sorunları ortaya çıkan maden işçilerine hem aşılamada hem de testler de öncelik tanınması gerekirken yüzlerce madencinin koronavirüs test sonucu tam beş gün sonra açıklandı.

zonguldak-maden
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ZONGULDAK – Zonguldak İl Sağlık Müdürlüğü, Türkiye Taşkömürü Kurumu’nun (TTK) Maden Makinaları Fabrika İşletme Müdürlüğü’nde çalışan yüzlerce madencinin Covid-19 test sonucunu tam beş gün sonra açıklayarak bir skandala imza attı.

BirGün’ün haberine göre, Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Merkez Şube Mali Sekreteri ve TTK çalışanı Serkant Bayrak, koronavirüs test sonucunun günler sonra açıklanmasına tepki gösterdi.

‘TEST SONUÇLARI AÇIKLANANA KADAR YAN YANA ÇALIŞMA DEVAM EDİLDİ’

Bayrak, “TTK Maden Makinaları Fabrika İşletme Müdürlüğü’nde tam 180 kişi çalışıyoruz. Geçen haftalarda 21 arkadaşımız Covid-19 yakalandı. Zonguldak İl Sağlık Müdürlüğü’nden tüm personele test yapılması için ekip talep edildi. Ama test sonuçları tam beş gün sonra açıklandı. Biz test sonuçlarımız açıklanana kadar yan yana çalışmaya devam ettik ve 8-9 arkadaşımızın daha test sonucu pozitif çıktı” dedi.

‘CAN GÜVENLİĞİMİZ YOK’

Kurumda esnek çalışma genelgesinin yok sayıldığını da belirten Bayrak, “TTK bir kamu kurumu ama Cumhurbaşkanlığı’nın açıkladığı esnek çalışma genelgesine uymuyor. Çalışma saatlerimizde bir düzenleme yapılmadı ve artan vaka sayılarına rağmen bir önlem alınmadı. Onlarca arkadaşımız Covid-19’a yakalandı. Can güvenliğimiz yok” dedi.

GEREKÇE YOĞUNLUK

Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ise semptomu olan madencilerin test için hastanelere yönlendirildiği, ardından genel bir tarama yapmak amacıyla tüm işçilere Covid-19 testi yapıldığı ancak yoğunluk nedeniyle test sonuçlarının geç açıklandığı ifade edildi.

Bu Yazıya Tepki Ver
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!