Paris, Berlin ve Londra’da Yüzbinler 1 Mayıs’ta Alanlarda

Tüm Avrupa kentlerinde gerçekleştirilen 1 Mayıs etkinlikleri içinde Paris, Berlin ve Londra 1 Mayıs'ları kitleselliğiyle öne çıktı. 3 Büyük kentte yüzbinlerin alanlara çıktığı gösterilere uluslararası dayanışma ve anti-kapitalist sloganlar damgasını vurdu.

featured

Anti-kapitalist sloganların öne çıktığı devlet baskısına karşı tepki gösterilen ve uluslararası dayanışmaya vurgu yapılan pankart ve plakartlar yüzbinler Avrupa’nın büyük kentlerinde sokaklardaydı.

PARİS

Fransa’nın birçok kentinde sokağa çıkan işçiler ve halk kitleleri 1 Mayıs eylemleri gerçekleştirdi. Tüm ülkede en kitlesel 1 Mayıs, Paris’te gerçekleştirildi.

On binlerce insanın alanda olduğu Paris’te birçok noktada kitleyi durdurmaya çalışan polis barikatlarını aşan binlerce kişilik kitle sloganlarla ve coşkuyla 1 Mayıs’ın önemine dikkat öekti.

BERLİN

Avrupa’daki en kitlesel 1 Mayıs’lardan biri de Almanya’nın başkenti Berlin’de gerçekleştirildi. Yüzbinlerin katılımıyla hep birlikte uluslararası dayanışma sloganları atılan gösterilerde, polis saldırıları da yaşandı. Polis saldırılarına rağmen direnç ve kararlılık gösteren geniş kitle dağılmadı.

Ayrıca Almanya’nın Köln kentindeki 1 Mayıs’a saldıran polis, birçok kişiyi gözaltına aldı.

LONDRA

Yürüyüşte özellikle hükümetin kemer sıkma politikaları kapsamında sağlık, eğitim, güvenlik ve ulaşım alanlarındaki harcamalarda yaptığı kesintiler ile bazı özelleştirme politikaları eleştirildi.

Birleşik Krallık’ta “Mayıs Günü (May Day)” olarak da tanımlanan 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü, 1880 yılından itibaren başkent Londra’da düzenlenen etkinliklerle kutlanıyor.

İngiltere ve İskoçya’nın diğer büyük kentlerinde de benzer yürüyüşler ve etkinlikler düzenleniyor.

TORİNO

İtalya’nın Torino kentinde de polis ile göstericiler arasında gergin anlar yaşandı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!