Kolombiya’daki Genel Grev ve Sokak Eylemleri Eşliğinde 1 Mayıs

Kolombiya'da Duque hükümetinin yürürlüğe sokmak istediği yeni neoliberal vergi reformu tasarısına karşı başlayan genel grev devam ediyor. Eylemlere yönelik polis saldırısında bir kişi yaşamını yitirdi, onlarca kişi yaralandı ve gözaltına alındı. 1 Mayıs'ta da alanlarda olan binlerce işçi ile devlet güçleri arasında çatışmalar yaşandı.

featured

Kolombiya’da faşist Iván Duque hükümetinin yürürlüğe sokmak istediği yeni neoliberal vergi reformu tasarısına karşı başlayan genel grev ikinci günü olan 29 ve 30 Nisan’da devam etti. 1 Mayıs’ta ise alanlara çıkan işçiler ile devlet güçleri arasında çatışmalar yaşandı.

Ülkenin birçok noktasında sokağa çıkan yüzbinlerce kişi yolları kapattı, trafiği felç etti. Bogota’da, mitingler veya yol blokaj eylemleri nedeniyle en az 50 noktada yollar eylemciler tarafından kapatıldı. Cauca bölgesinde, El Kahire ve Cajibío köylü toplulukları Pan-Amerikan otoyolunu birkaç noktada kapattı. Cali şehrinin Valle de Cauca bölgesinde de bir grup yerli protestocu İspanyol fatih Sebastián de Belalcázar’ın heykelini devirdi.

Eylemlerde hükümetin Covid-19 salgını politikaları, yaygın işsizlik ve artan yoksulluk protesto edildi. Ayrıca Kolombiya Devrimci Silahlı Kuvvetleri (FARC) gerillalarının eski liderlerine ve insan hakları savunucularına yönelik suikastler ve kadın cinayetleri de protesto edildi.

Bogota da dahil olmak bazı noktalarda polis eylemcilere cop ve biber gazı ile saldırdı. Saldırılarda bir kişi yaşamını yitirdi, onlarca eylemci yaralandı ve gözaltına alındı.

28 Nisan günü başlayan genel grev nedeniyle yüzbinlerce işçi ve öğrenci sokağa çıkmıştı. Reformun geri çekilmesi talebiyle başkent Bogota’nın yanı sıra Barranquilla, Bucaramanga, Cali, Cantagallo, Cartagena, Chiquinquirá, Cúcuta, Duitama, Medellín, Neiva, Pereira, Puerto Boyacá, Soatá, Sogamoso, Soraca, Saravena’da büyük yürüyüşler düzenlenmişti.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!