İSTANBUL – Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) İstanbul 9 Nolu Şube binasında KESK üyeleri salona “Sivil Tolum Örgütlenmesi Engellenmez” yazılı pankart asarak bir basın açıklaması yaptı.

KESK İstanbul Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Hüseyin Özev, düzenlemeyle dernek yöneticilerinin görevden alınmasının önünün açıldığını ifade etti.

‘Dernekler Bir İmzayla Kapatılacak

Yasallaşan düzenlemenin belediyelere, sendikalara ve barolara yönelik saldırıların devamı olduğunu belirten Özev, “Bu yasa ile birlikte başta insan hakları dernekleri, kadın hakları dernekleri, çevre koruma dernekleri, mülteci hakları, çocuk hakları ve LGBT+ hakları alanında faaliyet gösteren dernekler, köy dernekleri, farklı inanç gruplarının hakları için mücadele eden dernekler tek bir imza ile kapatılabilecek, yöneticileri görevden alınarak yerlerine kayyım atanabilecektir” dedi. 

İlgili Haber:  KESK'in Oturma Eyleminde 161. Hafta

‘Düzenleme Derhal Geri Çekilmeli’

Demokrasinin simgesi olan demokratik kitle örgütlerinin susturulup hizaya getirilmeye çalışıldığını söyleyen Özev, “Bu yasa acilen gözden geçirilmeli ve derhal geri çekilmelidir. Aksi halde tek adam rejimi demokrasiye ağır bir darbe daha indirmiş olacaktır” dedi.

İlgili Haber:  KESK: KHK'lar Gidecek Biz Geleceğiz

Özev, konunun takipçisi olacaklarını ve demokratik toplumun önemli bir parçası olan demokratik kitle örgütlerinin susturulamayacağını vurguladı.