Kartal Kadın Dayanışması: “6284 sayılı yasayı ve İstanbul Sözleşmesi’ni uygulayın, 183 sadece şiddet hattı olsun”

featured

Kartal Kadın Dayanışması önceki gün (28 Haziran) Kartal Meydan’da kadın cinayetlerini protesto etti. Ellerinde katledilen kadınların fotoğraflarını taşıyan kadınlar basın açıklaması yapmadan önce katledilen kadınların isimlerini söyleyerek “Burada” diye haykırdı.

Basın açıklaması kadın cinayeti faillerini koruyan erkek adalete karşı “Suç ortaklarına karşı ses çıkarıyoruz!”, “Erkek vuruyor, devlet koruyor”, “Erkek, yargı, medya ittifak yapma” sloganları ile başladı.

“Pandemi süreci ile birlikte gördük ki ev içi şiddet sarmalı büyüdü. Virüs gerekçesiyle tahliye olan çok sayıda erkek şiddet uygulamaya, can almaya başladı. Biz kadınlar sadece koronavirüs tehdidiyle değil, aynı zamanda patriyarka ile karşı karşıyayız. Görüyoruz ki erkek egemen sistem, koronadan çok daha tehlikeli” ifadeleriyle sürdürülen basın açıklamasında kadına yönelik şiddete hiçbir önlem almadan “evde kal” çağrısı yapan iktidara da tepki gösterildi.

“Şüpheliler sorgulanmıyor bile”

Basın açıklamasında Aleyna Çakır’a uyguladığı şiddeti çekip yayımlayan Ümit Uygun’un şiddet görüntüsüne ve yapılan şikayetlere rağmen tutuklu yargılanmadığına, Gülistan Doku’nun kaybedilmesinde olduğu gibi, şüphelilerin yurtdışına kaçmasına göz yumulduğuna dikkat çekildi.

Kadın cinayetlerinin üzerinin intihar diye örtülmeye çalışıldığına, kameralarla dolu şehirlerde doğru düzgün kayıtlara bile bakılmadığına vurgu yapan kadınlar, Gülistan Doku’nun ve Mardin’de kaybolan Şefika Yasa’nın akıbeti sordu.

“6284’ü uygula”

Kadınlar taleplerini şöyle sıraladı:

  • Kadın kurumlarına ve kadınlara saldıracağınıza şiddete karşı acil önlem planı uygulayın.
  • Sığınma evlerinin adreslerini katillerle paylaşan polislere en ağır cezayı uygulayın.
  • Kadınların ortak talebi olan, 6284 sayılı yasayı ve İstanbul Sözleşmesi’ni uygulayın.
  • 183 sadece şiddet hattı olsun ya da alo şiddet hattı açın.
  • Yapılan başvurular savcılık tarafından “acil başvuru” olarak kabul edilsin.
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!