İnkar İliklerine İşlemiş: ‘Demirtaş Teröristtir’, ‘Çıplak Arama Yok’

bakan-soylu
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ANKARA – İnkarı ve manipülasyonu siyasetinin temeli haline getiren siyasi iktidar, AHİM’in Selahattin Demirtaş hakkındaki kararına ilişkinde ‘terörist Demirtaş’ söylemini sürdürürken avukatlardan ve siyasetçilerden ‘çıplak arandık’ denmesine ise bildik şekilde inkar ile yanıt verdi.

HDP’nin tutuklu eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında AİHM’in verdiği ‘derhal tahliye’ kararını da değerlendiren Soylu, “Demirtaş teröristtir. AİHM’in, hangi sebeple olursa olsun, aldığı karar boşlukta bir karardır, hiçbir anlamı yoktur” ifadelerini kullandı.

Soylu, ‘çıplak arama’ iddialarına da sert tepki gösterdi.

Bakan, “Türk Polis Teşkilatı’na bu iddiaları atan ispatlamazsa, namussuzdur, şerefsizdir. ‘Çıplak arama’ iftirasını atmak alçaklık ve namussuzluktur. Bunu Meclis kürsüsüne taşımak da kelimenin tam anlamıyla acizliktir” diye konuştu.

Önce inkar etti, sonra kabul etti ve işkenceyi meşrulaştırmaya çalıştı

İşkence ve kötü muamele, insanlık suçudur. Siyasi iktidar, ‘terörist’ gerekçesiyle uygulanan insanlık-dışı muameleleri meşrulaştırma siyasetini onlarca yıldır sürdürüyor. Soylu’da devletin bu siyasi geleneğini devam ettiriyor.

Çıplak aranma konusunda FETÖ ile uzaktan yakından ilişkisi olmayan birçok avukat ve Eren Erdem gibi siyasilerin de itiraflarda bulunmasına karşın, Soylu sözkonusu muamemeleyi FETÖ üzerinden meşrulaştırmak için onları görmezden geldi.

Soylu özetle şöyle devam etti:

‘Bir kere sorabilme kabiliyetine sahip değil misiniz yahu? Kimin peşine takılıyorsunuz? Bir terör örgütünün siyasi kanadından, FETÖ’cü terör örgütünden olduğu belli olan bir vekilin peşine takılıyorsunuz. Gergerlioğlu bir FETÖ’cü teröristtir. Üzerinde sadece milletvekili kılıfı var. FETÖ’nün sözleriyle bunu ifade etmektedir.’

‘Zihni bulanmış, aklı gitmiş. FETÖ teröristi olan… Açık söylüyorum. Ben buradan yargıya da çağrıda bulunuyorum. Hakikaten bu adam teröristtir, suç duyurusunda bulunduk defalarca. Gereği yerine getirilsin.’

‘Cezaevinde çıplak arama yapılsın mı yapılmasın mı? Yönetmelik var… Jandarma olarak kolluk olarak aramalarda görevimiz var ama esas meseleler doktor nezaretinde yapılır. Arkadaşlar, telefonlardan uyuşturucuya, suç aletlerinden sim kartlara kadar her türlü cezaevine girerken, binlerce maddenin, suç unsurunun yakalandığı meseleler ortada. Tabancalar… Tamam. Karakollarda polis amirliklerinde kesinlikle bu söz konusu değildir. Ama cezaevlerinin kendisine ait bir güvenlik anlayışı söz konusudur.’

Bu Yazıya Tepki Ver
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!