Güven Boya İşçilerinin Sendikalaşma Mücadelesi Sürüyor

featured

Pandemi döneminde işten atmaların yasaklandığı iddia edilirken işçiler sendika üyesi oldukları için Kod 29 maddesine dayanılarak işten atılıyor. Antep’te Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) bulunan Güven Boya’da DİSK Tekstil Sendikası’na üye olan işçiler Kod 29 ile işten atıldı.

Uslu Grup Güven Boya fabrika önünde eylemini sürdüren işçiler, “Güven Boya’da sendika düşmanlığına son”, “Sendika hakkımız engellenemez”, “Direne direne kazanacağız” yazılı pankartlar açarak bir açıkla yaptı.

Açıklamada konuşan DİSK Tekstil Antep Bölge Temsilcisi Mehmet Türkmen, Antep OSB patronlarının suç işlediğine, hükümet ve yerel yetkililerin patronları koruduğuna dikkat çekti. OSB patronlarının, pandemi koşullarını sömürü koşullarını ağırlaştırmak için fırsata çevirdiğini belirten Türkmen, pandemi koşullarında çalışmaya zorlanan çok sayıda işçinin Covid-19’a yakalandığı ve yaşamını yitiren işçiler olduğunu söyledi. Türkmen, “Başpınar OSB’deki fabrikalarda en az 11 işçi Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybetti. Bunlar sadece bize bilgisi ulaşanlar. Gerçek sayının çok daha fazla olduğunu tahmin ediyoruz” dedi.

İşçilerin ailelerine de baskı ve tehdit

Güven Boya İplik Fabrikası’nda sendikal örgütlülüğü engellemek için işyeri temsilcisinin de aralarında olduğu çok sayıda işçinin işten atıldığını hatırlatan Türkmen, işçilerin mobbing, hak gasbı saldırılarına maruz kaldığını anlatt

Fabrika Müdürü Mehmet Aydemir’in işçilerin sendikaya üye olmasını engellemek için baskı ve tehditle e-devlet şifrelerini aldığını, sendikasız işçilere her ay düzenli elden para vererek borçlandırma yöntemi uygulandığını söyledi.

Sendikaya üye olan tüm baskılara rağmen istifa etmeyen işçilerin ailelerinin tehdit edildiğinin bilgisini veren DİSK Tekstil Antep Bölge Temsilcisi Mehmet Türkmen, “Sendikamıza yeni üye olan ve tüm baskılara rağmen istifa etmeyen işçilerin ailelerine kadar baskı uygulamaktadır. Gece yarısı işçilerin evlerine kadar gidip işçilerin anne, baba, eş ve kardeşleriyle konuşan, işçinin sendikadan istifa etmesi için ailelerine baskı yapan fabrika müdürü Mehmet Aydemir, istifa etmediği takdirde işyerinde çalışan yakınlarını dahi işten atmakla tehdit etmektedir” diye konuştu.

Türkmen, geçtiğimiz hafta sendikalarına üye olan ve tüm baskılara rağmen istifa etmeyen bir işçinin işten atıldığını, işçilerin direnişi sonucu işten atılan işçinin tekrar çalışmaya başladığının bilgisini verdi.

‘Direnmekten ve mücadele etmekten başka yolumuz kalmadı’

İşyerinde yaşanan sorunları diyalog yoluyla çözmek için görüşmeler yaptıklarını söyleyen Türkmen, “Artık direnmekten, mücadele etmekten başka yolumuz kalmadı” diye konuştu.

İnsanca bir yaşam istediklerini aktaran Türkmen şunları söyledi: “AKP iktidarının el üstünde tutarak şımarttığı Antep’in kibirli patronları işçilere ve işçilerin en temel haklarına saygı göstermeyi öğrenene kadar mücadelemizden asla geri adım atmayacağız. Gaziantep Güven Boya’nın patronları olan Uslu ailesine de buradan bir kez daha sesleniyoruz: Yasaları ve anayasayı çiğneyen bu işçi ve sendika düşmanlığına bir an önce son verin! İşçilere karşı sizin adınıza yetki kullanarak, baskı, tehdit, elden para verme, zorla e-devlet şifresi alma, ailelere baskı yapma, işçiye hakaret ve küfür etme de dahil, işçilere ve yasalara karşı açıktan her türlü suçu işleyen Mehmet Aydemir adındaki fabrika müdürünüzün bu uygulamalarına artık işçilerin tahammülü kalmadı. İşçilerin yasal ve anayasal hakkı olan sendikal örgütlenme hakkına saygı gösterin. Bu çağrımız bir an önce yanıt bulmadığı taktirde, önümüzdeki haftadan itibaren fabrika önünde yapacağımız eylemler başta olmak üzere her türlü demokratik ve meşru mücadele hakkımızı sonuna kadar, sonuç alana kadar kullanacağımızı ilan ediyoruz.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!