Gözaltına Alınan İkizdereli Kadınlar: Yerlerde Sürüklendik

Rize’nin İkizdere ilçesinde Cengiz İnşaat'ın vadilerine yapmak istediği taş ocağına karşı çıktıkları için sabah saatlerinde gözaltına alınan kadınlar yerlerde sürüklendiklerini söyledi.

featured
RİZE – İkizdere ilçesinde Cengiz İnşaat tarafından yapılmak istenen taş ocağına karşı sabah saatlerinde vadiye çıkmak isteyen 4 köylü, gözaltına alınmıştı. İfadeleri alındıktan sonra serbest bırakılan köylüler, yaşadıklarını anlattı.

‘YA GÜZELLİKLE YA ZORLA’

Derya Baş, “Biz alana gider gitmez, erkekleri gözaltına almaya çalıştılar. Bizi alandan çıkarmak istediler. Biz çıkmak istemeyince, komutan ‘Ya güzellikle gideceksiniz. Ya zorla’ dedi. Biz gitmek istemeyince ‘Toplayın götürün’ bunları dedi. Biz direndik. Kollarımızdan sürükleyerek gözaltına aldılar. Saatlerce bizi orada tuttular” dedi.

 ‘KENDİME KARAKOLDA GELDİM’

Gözaltına alınan Fermiye Baş ise yaşadıklarını, “Biz sabah alana gidip direnmeye başladık. Bazı kadınlar da ağaca çıktı. Onlar ağaca çıkınca komutan ‘Testereyi alın ağaçları kesin’ dedi. Bizi oradan kovmaya çalıştılar. Bizde ‘Gitmiyoruz, kendi toprağımızda oturuyoruz’ dedik. Daha sonra bizi gözaltına aldılar. Jandarma arabasına doğru giderken iş makinelerinin çalıştığını görünce ben o sırada bayılmışım. Karakolda kendime geldim” sözleri ile anlattı.
Ayşe Baş ise sürüklenerek götürüldüklerini ve saatlerce karakolda bekletildiklerini söyledi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!