Ekim Ayında 2’si Çocuk En az 165 İşçi Hayatını Kaybetti

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği (İSİG) Meclisi’nin İş Cinayeti Raporu’na göre; ekim ayında en az 165 işçi hayatını kaybetti. 2 çocuk da tarım işkolunda çalışırken yaşamını yitirdi.

featured

İSTANBUL – İSİG Meclisi, ekim ayına ilişkin İş Cinayeti Raporu’nu yayımladı. Rapora göre; ekim ayında iş cinayetlerinde yaşamını kaybeden 165 kişinin 145’i işçi ve memur, 20’si çiftçi ve esnaf. Ölenlerin 16’sı kadın işçi ve 149’u erkek. 5 göçmen işçi de iş cinayetinde yaşamını yitirdi. Bu işçilerin 3’ü Suriyeli, 1’i Afganistanlı ve 1’i Gürcistanlı. Ekim ayında 2 çocuk da çalışırken hayatını kaybetti. Çocuk işçilerin tarım işkolunda çalıştığı açıklandı.

Raporda, iş cinayetinde yaşamını yitiren işçilere ilişkin verilen bilgiler şöyle:

  • Tarım işkolunda 17 işçi ve 5 çiftçi hayatını kaybetti. Ölümlerin dörtte biri sanayi işkollarında. Covid-19 nedenli ölümler, en çok sağlık ve eğitim/büro işkollarında meydana geldi. Ekim ayında iş cinayetlerinde ölenlerin 9’u (yüzde 5,45) sendikalı işçi. Sendikalı işçiler gıda, kimya, eğitim, büro, metal, sağlık ve güvenlik işkollarında çalışıyordu.
  • En fazla ölüm nedenleri Covid-19, ezilme/göçük, trafik/servis kazası, yüksekten düşme, zehirlenme/boğulma, kalp krizi, şiddet, patlama/yanma, intihar, elektrik çarpması ve kesilme/kopma. Covid-19 nedeniyle 15 ölüm sağlık, 14 ölüm büro/eğitim, 3 ölüm güvenlik iş kolunda oldu. İnşaatlardaki iş cinayetlerinin yarısı yüksekten düşme nedenli.
  • 15 ölüm İstanbul’da; 8 ölüm Kocaeli’de; 7 ölüm Antalya’da; 6’şar ölüm Ankara, Bursa, Samsun ve Zonguldak’ta; 5’er ölüm İzmir, Konya, Rize, Sakarya, Şanlıurfa ve Uşak’ta; 4’er ölüm Çorum ve Eskişehir’de, 3’er ölüm Adana, Batman, Erzurum, Hakkari, Kayseri, Kütahya, Mersin, Tekirdağ ve Trabzon’da meydana geldi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!