DİSK: 15-16 Haziran’ın Işığında Mücadeleyi Sürdüreceğiz

15-16 Haziran büyük işçi direnişi etkinliklerine devam eden DİSK üyeleri, Yoğurtçu Parkı'nda direnişte hayatını kaybedenleri anarak, mücadeleye devam etme sözünü yineledi.

featured

İSTANBUL – Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), 15-16 Haziran büyük işçi direnişinin yıl dönümü dolayısıyla Genel Başkan Arzu Çerkezoğlu’nun katılımıyla Kadıköy’de Salı Pazarı Sokağı’nda bir araya geldi, buradan Yoğurtçu Parkı’na yürüdü. Yoğurtçu Parkı’nda 15-16 Haziran’da hayatını kaybeden Mehmet Gıdak, Mustafa Baylan ve Yaşar Yıldırım adlı işçiler anıldı.

“Sağlıklı, güvenceli ve insanca bir yaşam için bildiğimiz yoldan yürüyoruz” pankartının açıldığı etkinlikte sık sık “Yaşasın 15-16 Haziran direnişimiz” ve “İşçiler açken patronlara huzur yok” sloganları atıldı. Etkinlik işçi sınıfı mücadelesinde hayatını kaybedenler için yapılan saygı duruşu ile başladı.

SERDAROĞLU: BUGÜN DE AYNI KOŞULLARI YAŞIYORUZ

DİSK Genel Sekreteri Adnan Serdaroğlu, hayatını kaybedenleri anmak ve mücadelelerini gelecek kuşaklara aktarmak için bir araya geldiklerini söyleyerek, 51 yıl önceki mücadelenin yeni bir versiyonunun olduğu bir koşulda mücadeleyi devam ettirdiklerini belirti. O zaman verilen mücadelenin sadece 2 günlük yürüyüşten ibaret olmadığının altını çizen Serdaroğlu, “Bu mücadelenin daha geniş bir anlamı vardı. O zamanda kapitalizm işçiler üzerinden servet biriktiriyordu, bugün de aynı koşulları yaşıyoruz” dedi.

‘BİLDİĞİMİZ YOLDAN YÜRÜYECEĞİZ’

“İşçilerin çekmiş olduğu eziyet iktidarın politik tercihini sermayeden yana koymalarından kaynaklanıyor” diyen Serdaroğlu, “Biz de yüreği işçilerle birlikte atan halkımızla cevap vermeye çalışıyoruz. Bugün 50, yarın bin, öbür gün 200 bin, bir sonraki gün ise Gezi’deki gibi milyonlarca insan ile tepkimizi göstereceğiz. 15-16 Haziran’ın ışığında yürüyoruz. Bildiğimiz yoldan yürüyoruz diyoruz. Bundan sonra da bize öğretilen çerçevede DİSK olarak karşımızda hangi güç olursa olsun mücadele edeceğiz” diye konuştu.

ÇERKEZOĞLU: DİSK’Lİ OLMAYA ÇAĞIRIYORUZ

Basın açıklamasını DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu okudu. “15-16 Haziran Türkiye işçi sınıfının emeğine, ekmeğine ve haysiyetine sahip çıktığını direnişin adıdır” diyen Çerkezoğlu, “Direnişin kendiliğinden olduğu yazılır. Ama DİSK ilk andan itibaren yaşanan saldırılara karşı hazırlanmıştır. 15-16 Haziran DİSK’in aldığı kararla, güçlü bir liderlikle ve sınıf disipliniyle gerçekleştirilmiştir. 15-16 Haziran işçi direnişinin işçi sınıfı mücadelesinin önüne ışık tutmaya devam ediyor. Bedeli ne olursa olsun yeni bir yol açarak eşitliğin, özgürlüğün, barışın ve kardeşliğin egemen olduğu, demokrasinin bütün kurum ve kuralları ile işlediği, ürettiğimiz değerlerin hakça paylaşılması için yürüyoruz. Bütün işçi kardeşlerimizi bu yan yana olmaya, örgütlenmeye ve DİSK’li olmaya çağırıyoruz” şeklinde konuştu.

Basın açıklamasından sonra Bandista müzik grubu sahne aldı. Etkinlik söylenen şarkılarla son buldu.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!