‘Derneklere Kayyum Yasasına’ İnsan Hakları Örgütlerinden Protesto

ihdaciklama2
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İSTANBUL – İnsan Hakları Derneği’nin de aralarında olduğu çok sayıda örgüt, İstanbul ve İzmir’de “Kitle İmha Silahlarının Yayılmasının Finansmanının Önlenmesine İlişkin Kanun Teklifi”nde derneklere kayyum atanmasının önünün açılmasına ilişkin açıklama yaptı. 

İHD İstanbul Şube binası önünde yapılan açıklamada, “Kitle İmha Silahlarının Yayılmasının Finansmanının Önlenmesine İlişkin Kanun Teklifi, Anayasa ve örgütlenme özgürlüğüne aykırıdır. #siviltoplumsusturulamaz” yazılı pankart açıldı.

Açıklamayı İHD Eş Genel Başkanı Eren Keskin okudu. Keskin, demokratik kitle örgütleri olarak kanun teklifine karşı imza kampanyası başlattıklarını ve yüzleri geçen imzacı sayısının gittikçe arttığına dikkat çekti.

KESKİN: HIZLI KAPATMA PROSEDÜRÜ YAYGINLAŞMIŞ OLACAK

Keskin, teklifle, mevcut dernek ve vakıfların örgütlenme özgürlüğü ve yardım toplama faaliyetlerinin kısıtlanmak, İçişleri Bakanlığının dernekler üzerindeki siyasi vesayetini sağlamak için hazırlandığını söyledi.

Teklifin aynen yasalaşması durumunda başta insan hakları dernekleri olmak üzere; kadın, mülteci, çocuk ve LGBTİ+ hakları alanında faaliyet gösteren dernek ve vakıfların, çeşitli hukuk derneklerinin, sosyal mücadele yürüten dernekler ile sosyal yardım için fon kaynakları kullanan derneklerin, hemşeri derneklerinin, spor kulüpleri, farklı inanç gruplarının dernek ve vakıflarının tümünün tek imza ile kapatılma riskiyle karşı karşıya kalacağına dikkat çeken Keskin, “Bu konuda açılacak idari davalar yıllarca süreceği için pratikte ‘hızlı kapatma’ prosedürü yaratılmış olacaktır” dedi.

Eylemi düzenleyen İHD, TİHV, Hak İnisiyatifi Derneği, Yurttaşlık Derneği, Eşit Haklar İçin İzleme, Derneği, Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi, Özgürlük İçin Hukukçular Derneği gibi örgütler, yardım toplama ile ilgili maddelerin geri çekilmesini, sosyal tarafların görüşleri alınmadan bu tarz tekliflerin yapılmaması için çağrı yaptı. 

‘İZMİR’DEN SESLENİYORUZ, TEKLİF YASALAŞMASIN’

İHD İzmir Şubesi de Konak Eski Sümerbank önünde açıklama yaptı.

Yapılan açıklamada teklifin oldubittiye getirilerek Meclis Genel Kurulu’na getirildiği vurgulandı, yasalaşması durumunda da “sivil toplumun” tümüyle kapatılacağı ve insan haklarının topyekün gasp edileceği kaydedildi.

İHD İzmir Şubesi, milletvekillerine seslendi: “Akıl ve vicdanınızın sesini dinleyin, demokrasiye ve temel hak ve özgürlüklere duyduğunuz saygının gereği olarak bu teklifin yasalaşmasına izin vermeyin. Kitle imha silahlarının yayılmasının finansmanının önlenmesine ilişkin kanun teklifi anayasaya, Türkiye’nin altına imza attığı uluslararası sözleşmelere, ifade ve örgütlenme özgürlüğüne aykırıdır”(ETHA)

Bu Yazıya Tepki Ver
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!