AKP-MHP Hükümetinin yanlış iç ve dış politikalarının sonucu patlayan kriz, pandemi süreciyle derinleşti. Önce sayıları gizleyen ve verdiği yanlış bilgiyle insanları yanıltan devlet sonra ‘gerçek’ olduğu sayıları açıklamak zorunda kalmıştı. ‘Gerçek’ rakamların açıklanmasıyla durumun vahameti ortaya çıkmış, bunun üzerinede bilimsel dayanağı halen merak konusu olan belli yaşların belli saatler sokağa çıkma kısıtlaması ve restorant, Cafe, çayevi vb küçük işletmelerin kapalı tutulması uygulaması getirilmişti.

İlgili Haber:  İcralık Olan Çiftçiler: Kredi Borçlarımızın Faizi Silinsin

Tarım politikaları ve ekonomik kriz nedeniyle defalarca yol keserek seslerini duyurmaya çalışan köylüler ile kısıtlamalar ve dükkanların kapanmasıyla birlikte durumu dahada zorlaşan esnaf, devlete destek çağrıları yaparken devletten destek yerine ücretsiz ilaç almalarını engelleyen bir kararname geldi.

Genel Sağlık Sigortası (GSS) ve BAĞ-KUR prim borcu olanların sağlık hizmetine ulaşamamasına dönük tepkiler üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan bazı değişiklikler içeren bir kararname yayımladı. Kararnameye göre borcunu ödeyemeyen milyonlarca esnaf ve çiftçi yıl sonuna kadar Devlet Üniversitesi hastanelerinde ve Devlet hastanelerinde muayene olabiecek fakat borcu olduğu için eczaneden ilaç alamayacak.