Belgeselci Sibel Tekin Dosyasına ‘Kısıtlılık’ Kararı

Ankara'da yaptığı çekim gerekçe gösterilerek gözaltına alınan ve 'Örgüt üyeliği’ suçlamasıyla tutuklanan belgeselci Sibel Tekin’le ilgili dosyaya 'kısıtlılık' kararı getirildiği ortaya çıktı.

featured

ANKARA – Belgesel çekimi sırasında gardiyanları taşıyan servis aracının kadraja girmesi gerekçe gösterilerek hakkında açılan soruşturma kapsamında 16 Aralık’ta gözaltına alınan belgeselci Sibel Tekin ertesi gün “örgüt üyeliği” iddiasıyla tutuklandı.

Tekin’in avukatları, soruşturma dosyasının örneğini almak için savcılığa yaptığı başvuruda ise “kısıtlılık” kararı alındığını öğrendi.

‘SAVCILIK JET HIZIYLA KISITLILIK KARARI ALDI’

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre Tekin’in avukatı Mehtap Sakinci Coşgun, tutukluluk kararına itirazın reddedilmesine dair belge ve dosya örneği almak için yaptığı başvurunun Ankara 4. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından değerlendirmeye alındığını, ancak hemen ardından savcılığın jet hızıyla kısıtlama getirdiğini söyledi. Kararın gerekçesinin de kendilerine tebliğ edilmediğini ifade eden Coşgun, Ankara Emniyeti’nde olduğu gibi savcılıkta da dijital materyallerin sayısının fazla olduğu ve incelenmesinin uzun süreceğinin belirtildiğini ifade etti.

‘DOSYANIN TARAFI OLAMAYACAĞIZ’

Dijital materyallerin çözümlerinin zaman içinde dosyaya ekleneceğini ve bunun için dosya örneğini talep ettiklerini dile getiren Coşgun şöyle devam etti: “Şu aşamada dosyaya yeni yeni veriler girecek ve biz buna vakıf olamayacağız. Verilerin dijital incelemeleri açısından, savunma açısından yeniden söz söyleme ve savunma hakkımız doğacak. Ama maalesef bunlar bizden habersiz bir şekilde ilerleyecek ve dosyanın bir tarafı olamayacağız, dosyanın dışına atılmış olacağız. Biz de kendi uzman görüşümüzü dosyaya sunmak, incelememizi kendimiz yapmak istiyoruz. Ama iddianameye geçinceye kadarki süreçte, diğer benzer dosyalarda olan şey yaşanmış olacak.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!