Bayrampaşa Belediyesi ‘Sözleşmeye Uyun’ Diyen İşçileri Kod29 ile İşten Atıyor

181615
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İSTANBUL – Bayrampaşa Belediyesi önünde toplanan işçiler imzalanan sözleşmedeki haklarını ve işten atılan arkadaşlarının işe iadelerini istedi.

Yeni toplu sözleşme dayatmasına karşı çıktığı ve başta imzalanan sözleşmenin uygulanmasını istediği için Kod-29 ile işten atılan Hizmet-İş Sendikası 4 No’lu Şube işyeri temsilcisi İzzettin Akan yaptığı konuşmada, ‘Belediye bize asgari ücretin altında bir sözleşme sundu biz de bunu kabul etmedik ve hukuki yollara başvurduk. Bununla birlikte baskı ve mobbing başladı. Dayatılan sözleşmeyi imzalamayan işçilere yevmiye cezası kesildi. En son da işçiler işten atılmaya başlandı. Biz fakiriz biz garibanız ama uysal koyun değiliz” dedi. İşçilerin aleyhinde şahitlik yapmayan işçilerin cezalandırıldığını söyleyen Akan, “Maalesef bu süreçte sendikayı arkamızda görmedik. Sendika belediye yönetiminin arkasında durdu işçilerin arkasında durmadı. Sanki sendika işçilerden değil de belediye yönetiminden para alıyor. Ben sendika temsilcisiyim Kod-29 ile işten atılmış olmak zoruma gitti’ dedi.

Haklı eylemlere devam edeceklerini söyleyen Akan, ‘Bir hafta önce yalancı şahitlerle beni işten attılar şimdi de arkadaşımızı atmışlar. Yeter diyoruz artık buna evde ekmek bekleyen çocuklarımız var 2 bin 800 liraya geçinmeye çalışıyorduk. Aileme bana bir şey olduğu zaman Belediye Başkanı Atilla Aydıner meshuldur. Biz bu işin peşini bırakmayacağız 1 ay değil 5 ay sürse yine de bırakmayacağız onlar rahat edemeyecek koltuklarında” dedi. AKP’Lİ Bayrampaşa Belediyesi yönetimine seslenen Akan, ’25 senedir belediyeyi siz yönettiniz İzzettin Akan, Mehmet Aydoğdu yönetmedi biz çalmadık çırpmadık, biz emeğimizin hakkını istedik’ ifadelerini kullandı.

‘HAK ARAMAK SUÇ İSE HEPİMİZİ ATSINLAR’

Kod-29 ile işten atılan Bayrampaşa Belediyesi temizlik işçisi Mehmet Aydoğdu, ‘Bunların hiçbirini hak etmedik 20 sene ben buraya emek verdim bu muydu karşılığı? 16-17 sene gece çalıştım ben bugün hakkımızı istediğimiz için işten attılar’ dedi. Önceden şoför olarak çalışan Aydoğdu 1 hafta önce süpürgeye çekildiğini söyleyerek, ‘Süpürgede adam atmak kolay kamyonlarda takip cihazı var, işe gelmedi diyemezler ama süpürgede böyle bir şey yok 4 tane yalancı şahit sonra kapının önü’ ifadelerini kullandı.

Raporlar hariç işe gelmediği günün olmadığını söyleyen 4 gün işe gelmediği gerekçe gösterilerek işten atılan Aydoğdu, ‘Önceden çöpten ekmek topluyorduk şimdi ne yapacağız? Hak aramak suçsa hepimizi çıkarsınlar, gözleri aldığımız 2 bin 800 lirada ise gelsinler onu da onlara verelim’ dedi.

Bu Yazıya Tepki Ver
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!