Ankara’da Belediye Emekçileri Dayanışma Ağı Kuruldu

Çeşitli ketlerde birçok belediyede Toplu İş Sözleşmeleri süreci devam ederken belediye emekçileri haklarını savunmak için bir araya geliyor.

featured

ANKARA – Ankara’da Çankaya Belediyesi’nde süren TİS sürecinde işçiler düşük ücretleri kabul etmediği için belediyede eylemler yapmış, iş bırakmıştı. Çankaya’da emekçilerin mücadelesi sürerken, Ankara’daki belediyelerde çalışan emekçilere dayanışma ağında bir araya gelmeye çağrısı yapıldı.

Yapılan çağrıda “Toplu sözleşme süreçlerimiz, işyerindeki haklarımız, bordrolarımıza ilişkin beraberce çözüm bulmak, birbirimizle iletişim kurmak ve deneyimlerimizi ortaklaştırmak için tüm belediye emekçilerini dayanışma ağımıza katılmaya davet ediyoruz.” denildi.

Açıklamanın tamamı:

ANKARA BELEDİYE EMEKÇİLERİ DAYANIŞMA AĞI YOLA ÇIKIYOR

Düşük ücretler ve güvencesiz çalışma koşullarıyla geçimini sağlamaya çalışan biz belediye emekçileri dayanışmayı büyütmek için yan yana geliyoruz!

Belediye Emekçileri Dayanışma Ağı olarak; bulunduğu belediyelerde ofis işçisi, temizlik işçisi, park işçisi, kreş öğretmeni, mimar-mühendis, basın yayın uzmanı gibi farklı farklı iş kollarında çalışan belediye emekçilerini birlikte mücadeleyi ve dayanışmayı büyütmeye davet ediyoruz. Artan hayat pahalılığı karşısında açlık sınırında ücretlerin dayatıldığı, kimi şirket çalışanı kimi işçi kadrosundaki belediye işçileri; gelin haklarımızı beraber arayalım!

Yıllar içerisinde kazanılmış haklarımızın çoğunu kaybettik. 2018 yılında kadroya geçiyoruz denilerek toplu iş sözleşmesi hakkımızdan mahrum kaldık. Aynı işi yaptığımız, yana yana çalıştığımız iş arkadaşımızla aynı ücreti almıyoruz, eşit işe eşit ücret ilkesiyle çalışamıyoruz. Sendikalarımız bizden yana tavır almıyor, işçinin dahil edildiği şeffaf toplu iş sözleşmesi süreçleri yürütülmüyor.

Bugün ise hayat pahalılığı karşısında yıllık yapılan sözleşmelerle ücretlerimiz daha da erimiştir, enflasyonun çok altında zam oranları önümüze çıkarılmıştır.

Farklı belediyelerde çalışıyoruz, sendikalarımız aynı olsa bile toplu iş sözleşmelerimiz farklı, bir başka belediyedeki arkadaşlarımızın hangi koşullarda çalıştığını bilmiyoruz. Haklarımız konusunda yeterince bilgilendirilmiyoruz.

Haklarımızı beraber aramak, dayanışmayı artırmak için Ankara’nın farklı belediyelerinde çalışsan işçiler olarak yola çıkıyoruz. Belediye emekçileri yalnız ve çıkışsız değildir.

Toplu sözleşme süreçlerimiz, işyerindeki haklarımız, bordrolarımıza ilişkin beraberce çözüm bulmak, birbirimizle iletişim kurmak ve deneyimlerimizi ortaklaştırmak için tüm belediye emekçilerini dayanışma ağımıza katılmaya davet ediyoruz.

ANKARA BELEDİYE EMEKÇİLERİ DAYANIŞMA AĞI

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!