Ankara Katliamı Duruşmasında Soruları Yanıtlamayan Tanığa Mahkeme Başkanından Teşekkür

10 Ekim Ankara Katliamı’nın firari sanıklarının yargılandığı davanın 11’inci duruşması bugün görüldü. Tanıkların dinlendiği duruşmada, tanıklar mağdur avukatlarının sorularını mahkeme başkanının teşvikiyle cevapsız bıraktı.

featured

ANKARA – 10 Ekim Ankara Gar Katliamı davası 16 firari sanık üzerinden devam ediyor. Davanın 11’inci duruşması Ankara Adliyesi 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülüyor. Davaya, ailelerin yanı sıra HDP ve CHP milletvekilleri de yoğun ilgi gösterdi.

‘MAHKEME BAŞKANI SORULARI CEVAPLAMAYAN TANIĞA TEŞEKKÜR ETTİ’

Duruşma, müştekilerin yoklamasının alınmasının ardından tanık beyanları ile başladı. Sanıklardan Savaş Yıldız’ın eşi tanık Hülya Yıldız, eşiyle 6 yıldır görüşmediğini, halen Suriye’de olduğunu bildiğini söyledi. Yıldız, Suriye’de yaşadığı 3 yıl boyunca diğer tanıklarla ilişkili olmadığını ifade etti. Yıldız ayrıca, 2015 yazında eşiyle kaçak olarak Suriye’ye gittiklerini de söyledi.

Tanık Hülya Yıldız, müşteki avukatlarından Av. Murat Kemal Gündüz’ün sorularını da yanıtladı. Yıldız, sorulan soruları “Hatırlamıyorum”, “Tanımıyorum” sözleriyle cevaplarken mahkeme başkanı tanığı sürekli “Cevap vermek zorunda değilsin” diyerek uyardı. Mahkeme başkanı sorgunun ardından ise tanığa teşekkür etti.

MAĞDUR AİLELERİ MAHKEME BAŞKANINA TEPKİ GÖSTERDİ

Bu duruma Korkmaz Tedik’in annesi Zöhre Tedik, “Tanık ne söyledi bu katliamı aydınlatacak ki teşekkür ediyorsunuz. Biz davayı aydınlatmaya çalışıyoruz; siz tanığa sürekli ona cevap vermek zorunda değilsiniz diyorsunuz. Ben oğlumu kaybettim, kendim yaralandım. Siz nasıl sorulara cevap vermek zorunda değilsiniz dersiniz? Katliamın açığa çıkmasını istemiyor musunuz?” sözleriyle tepki gösterdi.

‘SURİYE’DE FAALİYET YÜRÜTTÜK’

Firari sanıklarından Ömer Deniz Dündar’ın kardeşi Mahmut Gazi Dündar’ın eşi tanık Merve Dündar; sanık Walentina, Ömer Deniz Dündar ve Muhammed Zana Alkan’ı tanıdığını, 2018’den beri kendilerinden haber almadığını, yaşayıp yaşamadıklarını bilmediğini söyledi. Dündar, 2013 yılında Suriye’de bulundukları sırada İHH’den yardım paketleri geldiğini, içinde kahvaltılık malzemeler olduğunu anlattı. Bu yardımları dağıttıklarını belirten Dündar 2020 yılında insan kaçakçılarına 12 bin dolar ödeyerek Türkiye’ye döndüğünü anlattı. Dündar ayrıca firari sanıklardan Ahmet Güneş’in Emir olduğunu, Cüheyman olarak bildiği firari sanık Mustafa Delibaşlar’ı ise Antep Emiri olarak bildiğini ve şu anda esir kampında olduğu duyumunu aldığını söyledi.

AVUKATLAR BİR KEZ DAHA AYNI TALEPLERİNİ YİNELEDİ

Mağdur avukatları söz alarak dosya kapsamında geçmişte dinlenen kadın tanıkların ifadelerine binaen dosyada ki sanıklarla bağlantılı diğer tanıklarında dinlenmesini, kamplarda tutulduğu söylenen firari sanıkların yerlerinin araştırılmasını, firari sanıklardan IŞİD’in sınır Emiri olarak bilinen İlhami Balı’nın sınırda ilişki kurduğu belirlenen kişilerin mahkeme huzurunda dinlenmesini, katliam öncesinde istihbarat edinmelerine rağmen gereken önlemleri almayan kamu görevlileri hakkında soruşturma izni verilmesini talep etti.

AVUKATLARIN TALEPLERİ KISMEN KABUL EDİLDİ

Avukatların taleplerinin alınması sonrasında katliam davasının tutuklu sanığı Erman Ekici’nin savunması alındı. Savcılık mağdur avukatların sanık hakkındaki tüm taleplerinin kabul edilmesi ve Erman Ekici’nin tutukluluğunun devamı yönünde mütalaasını verdi.

Yarım saat ara verilen duruşmada aranın ardından mahkeme heyeti kararını açıkladı. Heyet, mağdur avukatlarının taleplerinden sadece tüm dijital materyallerin yeniden incelenmesi ve Kuteybe Hammet isimli tanığın dinlenmesini kabul ederek tutuklu sanık Erman Ekici’nin tutukluluğunun devamına karar verdi. Bir sonra ki duruşma 3 Eylül 2021’e ertelendi.(pirha)

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!