Sermaye Devletinin Halleri: Koyunlar Gözaltında, Meclis Olayı Tartışıyor

Ceylanpınar'da gözaltına alınan koyunlar Meclis'e taşındı: "Koyunlar kamu düzenini mi bozuyor? Hayvanların cezai sorumluluğu yoktur. Gözaltı işlemi hangi kanuna göre yapılıyor?"

featured

ANKARA – Urfa’nın Ceylanpınar İlçesi’nde, Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM) arazisinde ‘izinsiz otladıkları’ gerekçesiyle asker tarafından alıkonulan koyunlar yeniden Meclis Genel Kurulu’na taşındı.

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, TBMM Genel Kurulu’nda söz alarak, aylar önce “gözaltına alınan koyunların” aç bırakıldığını aktardı. Tanal, kendisine yeni gelen bir mesajı paylaşmak istediğini belirterek, şunları söyledi:

“Şanlıurfa’da, Ceylanpınar’da TİGEM’in bulunduğu, çevre köylerdeki koyunları asker gözaltına alıyor. Ancak gözaltına alınan koyunlarının bazıları kuzusu olduğu için, yem de verilmiyor, o hayvanlara yem verilmediği için süt yapamıyor. Kuzular da aç, hayvanlar da aç. Yani, sizden istirhamım şu: Gözaltına alınan koyunlara hiç olmazsa yem verilsin, aksi takdirde hayvan hakları ihlal ediliyor.”

‘YAVRUSU OLAN KOYUNLAR GÖZALTINA ALINMIYORMUŞ’

Gözaltına alınan koyunlar nedeniyle Meclis’te yaşanan tartışma sırasında söz alan AKP İstanbul Milletvekili Mustafa Demir’in, hayvanlara yönelik şiddetin önlenmesi amacıyla hazırlandığı belirtilen ancak daha Meclis gündemine gelmeyen yasa teklifine değinerek, “Yeni çıkardığımız yasada, yavrusu olan koyunlar gözaltına alınamıyor” dedi.

Tanal ise, “Urfa vekili, orada, konuşmuyor; İstanbul milletvekilisin, konuşuyorsun. Ayıp ya!” diye konuştu.

KUZULAR GÖZALTINDA

İcra ve İflas Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin görüşmeleri sırasında söz talep eden Mahmut Tanal, konuşmasının sonunda sözü tekrar Şanlıurfa Ceylanpınar’da koyun ve kuzuların “gözaltına alınmasına” getirerek, şunları söyledi:

“Şimdi, AK Parti Grubuna sesleniyorum: Burada, tabii, Şanlıurfa milletvekili arkadaşlarımız yok, keşke olsalardı. Yani sayın grup başkanvekillerim, sayın milletvekili arkadaşlarım, Adalet Komisyonu Başkanım; CMK (Ceza Muhakemeleri Kanunu) 90’ıncı maddeye göre insanların nasıl gözaltına alınabileceği hükümleri açık ve net yazılı, koyunların nasıl gözaltına alınacağına ilişkin bir hüküm yok. Yani Türkiye’de askerimizin işi gücü yok, sınırda teröristi kovalayacağına, teröristin ülkenin içine girmemesi için nöbet bekleyeceğine, Şanlıurfa’daki TİGEM’in etrafında koyun kovalıyor, koyun.”

‘ASKER KOYUN MU KOVALAR’

“Bu, Türk askerinin onuruyla oynamaktır ya. Asker, asker kıyafetiyle koyun mu kovalar? Şimdi, gözaltına koyunlar alınmış, o koyunların bazıları doğum yapmış, o doğum yapan koyunların kuzuları da sahiplerinde. Yani hani Türkiye’de kadınlar doğum yapınca çocukları dışarıda, kadınlar gözaltına alınıyor, anne sütünden mahrum ya; şimdi koyunlar, kuzular koyun sütünden, ana sütünden mahrumlar, yazık günahtır be kardeşim. Yani bir an önce, sizden istirham ediyorum. Şimdi, koyunlara yapılan bu muamele hayvan haklarının ihlalidir, fena muameledir. Sayın Adalet Komisyonu Başkanı, bu muameleyi bir an önce sonlandırın, yeter”

JANDARMAYA SORDU: KOYUNLAR KAMU DÜZENİNİ Mİ BOZUYOR?

Tanal, daha sonra Jandarma Genel Komutanlığı’nı etiketleyerek sosyal medya üzerinden koyunlara gözaltı işlemlerinin hangi kanuna göre yapıldığı sorusunu yöneltti. Tanal sosyal medya hesabında şunlara yer verdi:

“Jandarmanın görevi; emniyet ve asayiş ile kamu düzenini sağlamak, suç ve suçlularla mücadele etmektir. Ancak Şanlıurfa Ceylanpınar’da jandarma ne yapıyor? TİGEM arazisine komşu köylerde koyun kovalıyor, koyunlara gözaltı işlemi uyguluyor! Koyunlar suç mu işliyor, koyunlar kamu düzenini mi bozuyor? Hayvanların cezai sorumluluğu yoktur. Gözaltı işlemi hangi kanuna göre yapılıyor?”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!