Angel Halı İşçileri: Hırsız Olan Patron

Angel Halı Fabrikası’nda çalıştıkları sırada Kod 46 ile işten çıkarılan işçiler, "İşçiler değil, patron hırsız” diyerek işe iadelerini istedi.

featured

ANTEP – Antep Başpınar Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) faaliyet yürüten Angel Halı Fabrikası’nda Kod 46 (hırsızlık) gerekçesi ile işten çıkarılan 63 işçi Antep İşkur İl Müdürlüğü önünde basın açıklaması yaptı. Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Bölge Temsilcisi Ali Güdücü, konfederasyona bağlı Tekstil İşçileri Sendikası Antep Bölge Temsilcisi Mehmet Türkmen, Halkların Demokratik Partisi (HDP) il yönetimi, Emek Partisi (EMEP) ve Türkiye İşçi Partisi (TİP) parti üye ve yöneticileri işçilere destek verdi. Açıklamada, “Kod 29, Kod 46 işçi düşmanı tüm kodlar kaldırılsın” pankartı açıldı.

‘YETKİLİ KURUMLAR SESSİZ’

Açıklamada konuşan Mehmet Türkmen, telefonlarını teslim etmedikleri için 28 Nisan’da Kod 46 ile işten çıkarılan 63 işçinin, hırsızlık yapmadığını ve işe geri dönmek için beklediklerini söyledi. Yetkili kurumların işçileri haksız bir şekilde işten çıkardıklarını, işverenin suç işlediğini bildiklerini aktaran Türkmen, “Ancak aradan 15 gün geçmesine rağmen işçiler adına hiç bir olumlu adım atılmış değil. Bu 63 işçi, İşkur’a verdikleri dilekçede hırsızlık yapmadıklarını, haksızlığa uğradıklarını belirterek, kodların iptal edilmesi için başvuru yaptı. İşkur’da SGK gibi işçilerden kesilen prim ve vergileri kullanan kurum. Yani tıpkı SGK gibi işçilere ait olması gereken kurum. Ancak gelin görün ki bu İşkur, patronların cebinden para çıkmasın diye kursiyer işçi adı altında fabrikalara işçi gönderiyor. İşsizlik fonunda biriken para teşvik adı altında patronlara aktarılıyor. İşsizlik fonunda biriken para işçilere değil, patronlara gidiyor” dedi.

‘HIRSIZ PATRON’

İşverenin vergi ve prim yoluyla İŞKUR üzerinden işçileri sömürdüğünü belirten Türkmen, “Bütün bu haksızlığı, hukuksuzluğu, ‘hırsızlığı’ yapan patronken, işçiler hırsızlıkla suçlanarak işten atılıyor. Patronun bir sözü işçileri hırsız diye nitelemek için yeterliyken, 63 işçinin sözünün hiçbir kıymeti yok. Buradan sesleniyoruz. İşçilerin bu mağduriyeti acilen giderilmeli, işlerine geri dönmeleri için gerekli adımlar atılmalı, işçiler üzerinde leke gibi duran Kod 46 iptal edilmeli, bütün işçilere işsizlik ödeneği derhal bağlanmalı, işyeri yönetimi ve patronla ilgili gerekli incelemeler derhal başlatılmalıdır” diye konuştu.

Ali Güdücü adlı işçi de, işçilerin mağduriyetinin bir an önce giderilmesini istedi.

Açıklama alkış ve sloganlar eşliğinde son buldu.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!