ANKARA – Keçiören’deki evinde şüpheli bir şekilde ölü bulunan Aleyna Çakır’da (Sema Esen) tespit edilen doku ve sperm örneğinin, Ümitcan Uygun’a ait olduğu belirlendi.Uygun, Çakır’ın ölümünün ardından gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılmış ve uyuşturucu soruşturması kapsamında tutuklanmıştı.  Adli Tıp Kurumu Biyoloji İhtisas Dairesi’nden savcılığa gönderilen raporda Çakır’ın vücudundan çıkan sperm ve doku örneklerinin Ümitcan Uygun’un DNA’sı ile uyumlu olduğu belirtildi. 

Ne olmuştu?

Aleyna Çakır, 3 Haziran 2020 tarihinde Keçiören ilçesinde bir evde ölü olarak bulunmuştu. Ardından Ümitcan Uygun’un canlı yayında Çakır’a şiddet uyguladığı anlara ait görüntüleri ortaya çıkmış ve Uygun’un tutuklanması için birçok çevreden çağrılar yapılmıştı. Çakır’ın ailesi de Uygun’u sorumlu tutmuştu. Bunun üzerine gözaltına alınan Uygun ifadesi alındıktan sonra serbest bırakılmıştı. Çakır’ın ölümüne ilişkin soruşturma sürerken, Uygun’un annesi Gülay Uygun da 17 Eylül 2020 tarihinde Ankara Keçiören’de dağlık bir alanda başından silahla vurulmuş halde ölü bulunmuştu. 

İlgili Haber:  Aleyna Çakır'ın Ölümünden Şüpheli Olan Ümitcan Uygur'un Annesi, Ölü Bulundu

Çakır’ın ölümünde baş şüpheli olan Uygun, “Tiktok” fenomeni Abdullah S.’yi tehdit ettiği gerekçesiyle gözaltına alınmış ve tekrar serbest bırakılmıştı. Uygun, en son uyuşturucu içerken çektiği video sosyal medyada yayılınca gözaltına alındı ve 12 Ocak’ta tutuklandı. Çakır’ın ölümünde baş şüpheli olarak gösterilen Ümitcan Uygun, mevcut deliller ve tanık ifadelerine rağmen Çakır’ın öldürmekten değil uyuşturucudan tutuklandı. Şüpheli olarak gösterilen tek kişi olmasına rağmen Uygun, ilk başlarda sadece tanık olarak dinlendi ardından gözaltına alınan ve serbest bırakılan Uygun şüpheli sıfatıyla da ifadesi alındı.