Kendi çıkarlarının herşeyin üzerinde tutan siyasi iktidar, pandemi sürecine ve kendi çıkardığı ‘kısıtlamalara’ rağmen salonlarda tıklım tıkış kongreler gerçekleştirmeye devam ediyor. Samsun, Ordu, Giresun, Trabzon ve Rize illerinde AKP kongreleri gerçekleştirildikten sonra vaka sayılarında çok ciddi boyutlarda artış gözlendi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, önceki gün illere göre haftalık vaka sayısını açıkladı ve bundan sonra her hafta başında da yedi günlük vaka sayısının açıklanacağını belirtti. Ancak Koca’nın açıkladığı ve vaka yoğunluğunun yer aldığı Türkiye haritasında, haftalık vaka sayısının özellikle AKP kongrelerinin yapıldığı Samsun, Ordu, Giresun, Trabzon ve Rize gibi Karadeniz illerinde, İstanbul ve Ankara gibi kentlerden üç, dört kat fazla olduğu görüldü.

İlgili Haber:  DİSK'ten Kovid-19 Yeni Raporu

İllere göre haftalık (8-14 Şubat) Covid-19 vaka sayısı her 100 bin kişide Trabzon’da 228,02, Rize’de 202,44, Ordu’da 194,42, Giresun’da 184,34 ve Samsun’da ise 171,29 olarak açıklandı. Ayrıca, her 100 bin kişide vaka oranı İstanbul’da 60,19, Ankara’da 35,49 ve İzmir’de 44,39 oldu.

Önceki gün, haftalık vaka sayısı en fazla olan ikinci il konumundaki Rize’de, kapalı spor salonunda AKP İl Kongresi düzenlenmişti. AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da kongreye katılarak, “Salgının olduğu bir dönemde kongre yapıyoruz ve Rize’de salon lebalep (tıklım tıklım) dolu” demesi tepki çekmişti.

Erdoğan, tüm tepkilere rağmen dün de Trabzon AKP İl Kongresi’ne katıldı, salonda ise yine sosyal mesafe kurallarına uyulmadı.

İlgili Haber:  'Sürü Bağışıklığı'da İşe Yaramadı: Son 150 Yıldaki En Fazla Ölüm

‘İktidar nerede kongre yapıyorsa orada vaka sayısı artıyor’

“İktidar nerede kongre yapıyorsa orada vaka sayısı artıyor” diyen Türk Tabipleri Birliği (TTB) Covid-19 İzleme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Sinan Adıyaman, BirGün’e yaptığı açıklamada, “Mersin’de de kongre yaptılar ve orada da vaka sayısı arttı. Karadeniz illerinde de böyle bir durum söz konusu. Çünkü bu kongrelere binlerce insan katılyor. Aylardır virüs kalabalıkta bulaşıyor diyoruz ve son zamanlarda da bulaşıcılığı daha fazla olan mutant virüsler ortaya çıktı” diye konuştu.