AKP’li Belediye Mahkemenin Yürütme Durdurma Kararına Rağmen Parkın Yıkımında Dayatıyor

Çekmeköy'de park alanının ranta açılmasına karşı günlerdir direnen mahalle halkının çabaları sonucu imar planı değişikliğine karşı açılan davada yürütmeyi durdurma kararı verildi. Öte yandan AKP'li belediye, sabah saatlerinde yeniden parka iş makinelerini soktu.

featured

İSTANBUL – İstanbul Çekmeköy Mehmet Akif Mahallesi’nde bulunan park ve deprem toplanma alanına kapalı pazar alanı ve akaryakıt istasyonu yapılmasına karşı süren direniş sonuç verdi. AKP’li Çekmeköy Belediyesi ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın akaryakıt istasyonu ve kapalı pazar alanının önünü açan imar planı değişikliğine karşı yürütmeyi durdurma davası açan İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), davada yürütmeyi durdurma kararı verildiğini açıkladı.

‘FİRMAYA YER TESLİMİNİ YAPTIK’

Öte yandan iş makineleri yıkım için sabah saatlerinde tekrar park alanına geldi. Parkın girişi ise kalkanlar ve bariyerlerle kapatıldı. Bölgeye çok sayıda polis gelirken, parkta yeniden toplanmaya başlayan mahalle halkı parklarına sahip çıkacaklarını vurguladı. Belediye Başkanı Yardımcısı Şahmettin Yüksel ise, “Söz konusu alana kapalı pazar yeri yapıyoruz. Mahalle aralarındaki pazarları kaldırıyoruz. İşin ihalesini yaptık. Firmaya yer teslimini yaptık” diyerek, halkın direnişine ve yürütmeyi durdurma kararlarına rağmen talana devam edeceklerini itiraf etti.

DİRENİŞ GÜNLERDİR SÜRÜYOR

İki gündür yıkım için parka gelen iş makineleri de, mahalle halkının direnişi sonucu alandan ayrılmak zorunda kalmıştı. Deprem toplanma alanı olan parkın rant nedeniyle gasp edilmesine izin vermeyeceklerini belirten mahalle halkı “Belediye bu alandan 3 milyon hibe alabilmek için burayı Ekşioğluna peşkeş çekti” diyerek tepkisini dile getirmişti. Mahalle sakinleri, gün boyu park alanında bekleyişlerini sürdürdükten sonra akşam saatlerinde de tencere ve tavalarla ses çıkarma eylemi yaparak yıkım kararına tepki göstermişti.(etha)

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!