Afyon Hapishanesi’nde Hem Tutsaklara Hem Ailelerine Karşı Keyfi Uygulamalar Sürüyor

Afyon Hapishanesi'nde tutsakların süresiz açlık grevi direnişi 22. gününde. Tutsak yakınları direniştekilerin durumuna ilişkin hapishanenin bilgi vermediğini aktardı.

featured

AFYON – Siyasi tutsaklara yönelik hapishane idarelerinin saldırıları, baskı politikaları ve keyfiyetçiliği artarak sürüyor. Sermaye devletinin cezaevlerindeki saldırı ve işkencelerine karşı tutsaklar sık sık eylem ve etkinliklerle yanıt veriyor.

Afyon 1 Nolu T Tipi Kapalı Hapishanesinde tutsaklar, idarenin kişisel eşyalarına el koyması, infaz yakma, ayakta sayım dayatmasının yanı sıra hapishane yönetiminin keyfi uygulamalarına karşı 25 Mayıs’ta açlık grevi direnişine başladı. Süresiz açlık grevi bugün 22. gününe girdi.

Direnişi sürdüren 8 tutsağın eylemine 9 Haziran’da ismi öğrenilemeyen iki tutsak daha dahil olurken, direnişteki tutsakların ailelerine bilgi verilmiyor.

Açlık grevi direnişindeki tutsaklardan Yusuf Birkan’ın ağabeyi Mezopotamya Ajansı’ndan Cengiz Özbasar’a, “Cezaevinde ayakta sayım, insanlık dışı muameleler yaşanıyor. Tutukluların kitaplara el konulmuş, dilekçeleri verilmiyor, yemekleri yenilmiyor. Nakil talepleri kabul edilmiyor. Mektuplar verilmiyor. Tutuklular bunlara karşı açlık grevine girmişler. Greve girmeleri nedeniyle de tek kişilik hücrelere konulmuşlar” dedi.

İNFAZ MEMURLARI: CİMER’E BİZLERİN DE SELAMINI SÖYLE

Hapishane yönetiminin kendilerine bilgi vermediğini söyleyen Birkan, “Bilgi istediğimizde, cezaevi infaz memurları bizlere ‘sizlere bilgi vermek zorunda değiliz’ diyorlar. Sizleri ‘CİMER’e şikayet edeceğiz’ dediğimizde ise ‘bizlerin de selamını söyle’ diyorlar. Cezaevlerine böyle bir başıboşluk durumu söz konusu” diyerek tepki gösterdi. Birkan, hapishane idaresinin tutukluların taleplerini bir an önce yerine getirilmesini istedi.

Afyon Hapishanesinde tutsak ve 26 yıldır hapishanede olan Abdullah Onğullu kız kardeşi Zeynep Onğullu ise, tutsak abisinin bronşit, astım olduğunu yine sol gözünde görme ve sağ kulağında yüzde 90 duyma kaybı yaşadığını söyledi. Açlık grevine giren tutsaklarla aynı hapishanede bulunan Abdullah Onğullu’nun hapishanedeki duruma ilişkin kendisine verdiği bilgileri aktaran Zeynep Onğullu, “Abim açlık grevi eylemlerine giren tutukluların taleplerinin karşılanmaması durumunda, aynı cezaevinde bulunan diğer tüm tutuklularında greve dahil olacaklarını ve tutuklu taleplerinin karşılanıncaya kadar da açlık grevi eyleminin süreceğini söyledi” dedi.

İsimleri öğrenilemeyen iki tutsağın yanı sıra açlık grevini sürdürenlerin isimleri şöyle: Rızgar Turhan, Cumali Yıldırım, Mehmet Emin Dal, İsmail Çevik, Cihat Oğraş, Fırat Beyazer, Velat Kazanççı ve Yusuf Birkan.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!