400 Alevi Genç AKP Kampına Götürülüyor!

AKP hükümetinin Alevi genleri 19-23 Ağustos’ta ‘Hacıbektaş Gençlik Kampı’na götürme projesi Alevi toplumunda tepki çekerken, Fethiye Alevi Kültür Derneği Cemevi Genel Sekreteri Zeki Tunca, üyeleri olan 2-3 genci kapma göndereceklerini söyledi.

İSTANBUL – İçişleri Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın finanse edeceği program kapsamında 400 Alevi gencinin 19-23 Ağustos’ta ‘Hacıbektaş Gençlik Kampı’na alınmasına ilişkin Bağımsız Fethiye Alevi Kültür Derneği Cemevi Genel Sekreteri Zeki Tunca, PİRHA’ya konuştu.

“Bizim inancımızı kabul etmedikleri ,cemevlerinin ibadethane olarak kabul edilmediği yerde hükümetimizden gelen talepler var” diyen Tunca, “Örneğin ağustos ayında Hacı Bektaşi Veli anma etkinliklerine bir grup gencin götürülmesi yönünde talepler geldi. Bizler de bunun doğrusunu yaptık. Gitmeyi arzu eden, bu işi bilen, bilinçli birkaç gencimizin isimlerini yazdırdık ve Hacı Bektaş Veli anma etkinliklerine (Kampa) gönderiyoruz” şeklinde konuştu.

“RİTÜELLERİMİZİ YERİNE GETİRSİNLER”

Tunca, cemevinde bulunan gençlerin pek çoğunun üniversite sınavına girdiğini kayıt işlemleri olacağı için Hacıbektaş’a kampa üniversite ile işi olmayan belli yaş aralığında birkaç kişinin isimlerini yazdırdıklarını ve onları göndereceklerini kaydetti.

Bağımsız Fethiye Alevi Kültür Derneği Cemevi Genel Sekreteri Zeki Tunca, “Bektaşi Veli türbesini ziyaret etsinler, ritüellerimizi yerine getirsinler, oradaki yaşadıkları şeyleri de bizlere burada ifade etsinler diye onların isimlerini verdik” dedi. (Cebrail ARSLAN/MUĞLA/PİRHA)

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!