15 Yaşındaki Çocuk İşçiyi Fabrikada Darp Edenlere Mahkemeden Ceza Çıkmadı

İstanbul Kağıthane’de bir atölyede çalışan 15 yaşındaki çocuğun işyerinde darbedilmesi ve bu anların kameraya kaydedilmesine ilişkin yürütülen davada karar çıktı.

featured

İSTANBUL – Kağıthane’de 2 yıl önce fabrikada çalışan 15 yaşındaki çocuğa işyerinde dayak atılması ve bu anların kameraya kaydedilmesine ilişkin 8 aydan 3 yıl 6 aya kadar değişen hapis istemiyle iki sanığın yargılandığı davada karar çıktı. Mahkeme, çocuğu darbeden sanık Yücel Bayır’a “Beden ve ruh bakımından kendisini koruyamayacak şekilde canavarca hisle kasten basit yaralama” suçundan 9 ay hapis cezası vererek hükmün açıklanmasını geri bıraktı. Dayak olayını kameraya alan Bayram Samet Karadağ hakkında ise aynı suçtan beraat kararı verildi.

Kağıthane’de bir fabrikada çalışan ve daha önce beyin ameliyatı olan 15 yaşındaki E. Y.’nin aynı işyerinde çalışan 30 yaşındaki Yücel Bayır tarafından darbedilmesi, darp anlarının Bayram Samet Karadağ tarafından cep telefonuyla kayda alınmasıyla ilgili İstanbul Cumhuriyet Savcılığı’nca jet hızla iddianame hazırlanmıştı. Çocuğun dayak yediği anlara ilişkin görüntüler kamuoyunda infial yaratmıştı. Dayak olayıyla ilgili gözaltına alındıktan sonra adli kontrolle serbest bırakılan iki sanığın yargılandığı davada bugün karar çıktı. İstanbul 20. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya, tutuksuz sanıklar Yücel Bayır ve Bayram Samet Karadağ katılmadı. Mağdur E.Y. de duruşmada hazır bulundu.

Duruşma savcısı esas hakkındaki mütalaasında, Bayram Samet Karadağ ve Yücel Bayır’ın “Silahla kasten yaralama” suçunda beraatine, sanık Yücel Bayır’ın E.Y’ye defalarca tokat atarak darbetmesi nedeniyle de “Basit yaralama” suçundan cezalandırılmasını talep etti. Mahkeme, sanık Yücel Bayır hakkında olaydan 6 ay öncesinde mağdura karşı “Beden ve ruh bakımından kendisini koruyamayacak kişiye karşı silahla kasten yaralama” suçundan cezalandırılması talebiyle dava açılmışsa da yeterli delil olmadığı gerekçesiyle beraatine hükmetti.

Sanık Yücel Bayır için 13 Kasım 2020 tarihinde mağdura karşı “Beden ve ruh bakımından kendisini koruyamayacak şekilde canavarca hisle kasten basit yaralama” suçunu işlediğinin sabit olduğunu belirten mahkeme, alt sınırdan uzaklaşarak önce 6 ay hapis cezası verdi. Suçu “canavarca hisle işlemesini” dikkate alan mahkeme, Yücel Bayır hakkında artırım uygulayarak 9 ay hapis cezasına çarptırdı. Sanığın daha önce kasıtlı bir suçtan mahkum olmadığı, kişiliği, duruşmadaki tutum ve davranışlarını dikkate alan mahkeme, yeniden suç işlemeyeceği hususunda kanaat oluştuğundan hükmün açıklanmasını geri bıraktı. Mahkeme, sanık hakkında 5 yıllık denetim süresine tabi tutulmasına hükmetti. Bu süre içinde herhangi bir suç işlemezse bu dava düşecek.(DHA)

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!