ANKARA – Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada; “Kur’an-ı Kerim’in meal ve tefsirlerini okumak gerekli olmakla birlikte okunan bu tercümelerin Kuran olarak isimlendirilmesi caiz olmadığı gibi mealin Kuran yerine okunması da doğru değildir.” ifadeleri yer aldı. 

Son günlerde kamuoyunda ezanın Türkçe okunması, Kur’an mealinin Kur’an gibi tilâvet edilmesi ve bu bağlamda Türkçe ibadet konularının tartışıldığı müşahede edilmekte ve başkanlığımıza konuyla ilgili çokça soru ulaşmaktadır. Bunun üzerine aşağıdaki açıklamanın yapılması gereği doğmuştur.‘ diye başlayan bir açıklama yaptı.

İlgili Haber:  Pandemi Hastanesi Arazisine 'İslami Eğitim Merkezi' Kurulacak

Oysaki AKP şefi ve Cumhurbaşkanı Erdoğan dışında kimse bu konuda tek kelime etmemişti.

Görünen o ki, Erdoğan yapay bir gündem belirliyor, devlet kurumlarıda dikkati o konuya çekip yaşamak için çalışmak zorunda olan milyonlarca insanın dikkatini kendi gerçek gündeminden uzaklaştırıyor.

İlgili Haber:  Erbaş, Kılıcı Elinden Bırakmıyor

Diyanet tarafından yapılan açıklamada kısaca: ‘ezanın türkçe okunmasının caiz olmadığı ve tercümelerin Kuran olarak isimlendirilmesi caiz olmadığı gibi mealin Kuran yerine okunması da doğru değildir.’ denildi.