Veli Küçük Heykelini Diktirmişti, Bahçeli de Yasa Teklifi Verdi: Topal Osman’ın İtibarı İade Edilsin

MHP lideri Devlet Bahçeli, 27. Yasama Dönemi'nde ilk yasa teklifini verdi. Bahçeli yasa teklifinde Topal Osman'ın hukuki itibarının iade edilmesini talep etti.

featured

ANKARA – MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin imzasıyla Rumlar, Ermeniler, Kürtler ve Alevilere yönelik onlarca kanlı saldırının faili olarak gösterilen Topal Osman’a ilişkin kanun teklifi hazırlandı. MHP lideri Bahçeli’nin ilk imzacısı olduğu teklife MHP Tokat Milletvekili Yücel Bulut ve Hatay Milletvekili Lütfi Kaşıkçı da imza koydu. Meclis Başkanlığı’na sunulan kanun teklifiyle Topal Osman’ın itibarının hukuken iade edilmesi talep edildi.

Bahçeli’nin de imzacısı olduğu kanun teklifinin gerekçesinde Topla Osman, ‘Giresun’un yiğit evladı’ ve ‘Milli Mücadelenin yiğit ve kahraman evladı’ olarak nitelendirildi. Topal Osman’ın 27 Mart 1923 tarihinde Ankara’da ‘aniden kaybolan’ Milletvekili Ali Şükrü Bey’in öldürülmesinden ‘sorumlu tutulduğu’ ifade edilen kanun teklifinde, Topal Osman’ın Meclis kararıyla gömüldüğü yerden çıkarılarak Meclis önüne asıldığı kaydedildi. MHP’nin kanun teklifinde Meclis tarafından alınan bu kararın da kaldırılması talep edildi.

Gezi davası kapsamında ağırlaştırılmış müebbet cezası alan iş insanı Osman Kavala’yı hedef alan Bahçeli, grup toplantısında şunları demişti: :

“Bunlar ne adalet bilirler, ne hukuk tanırlar, ne de milli ve manevi değerlere saygı duyarlar. Cumhurbaşkanı’na hakareti normal, bir suçlunun ceza almasını anormal görecek kadar çılgına dönen bu ucubelere Türkiye emanet edilemez, Soros kalıntılarına Türk milleti müstahak olamaz. Sorosçu Osman’la yatıp Sorosçu Osman’la kalkanlara özellikle hatırlatırım ki; biz Hz. Osman’ı biliriz, Osman Gazi’yi biliriz, Plevne kahramanı Osman Paşa’yı biliriz, dahası Topal Osman’ı biliriz, ancak Soros’a ruhunu satmış Osman Kavala’yı bilmeyiz, bilmeyeceğiz.”

VELİ KÜÇÜK HEYKELİNİ DİKTİRMİŞTİ

Ergenekon soruşturması kapsamında yargılanan Tuğgeneral Veli Küçük, Giresun’da Jandarma Bölge Komutanlığı görevi sırasında Topal Osman’ın heykelini diktirdi.

TOPAL OSMAN KİMDİR?

Topal Osman, Ermeni soykırımında faal rol oynamış bir Osmanlı subayıydı. Aynı zamanda Pontus Rumlarının kıyım ve tehcir sürecinde de rol alan Topal Osman, Koçgiri Katliamı’nda da görevlendirildi. Topal Osman bununla da kalmayarak çete faaliyetlerinde bulundu ve en son Mustafa Kemal’e muhalefet eden Milletvekili Ali Şükrü’yü öldürdü.

TKP üyesi Mustafa Suphi ve 14 arkadaşının katledilmesinden de sorumlu tutulan Topal Osman, 1921’de Sivas’ın Koçgiri bölgesindeki Kürt katliamıyla ilişkilendiriliyor. Trabzon Milletvekili Ali Şükrü Bey’in öldürülmesinin faili olduğu gerekçesiyle hakkında yakalama kararı çıkarılınca askerlerle girdiği çatışmada ölmüş, başı kesilerek gömülmüştür. Ancak Meclis Ali Şükrü Bey’in katillerinin yakalanarak idam edilmesi kararını oybirliği ile aldığı için başsız ceset mezardan çıkarılmış, Ulus Meydanı’nda ayağından darağacına asılmıştır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!