Çokuluslu tekellerin çıkarlarının emrettiği üzere harekete geçen Türkiye ve İngiltere devletleri, Dış İşleri Bakanları aracılığıyla ‘serbest ticaret anlaşması’nı imzaladı.

Ticaret Bakanı Pekcan, Birleşik Krallık’ın Avrupa Birliği’nden (AB) ayrılmasıyla iki ülke arasındaki ticaret rejiminin yeniden belirlenmesi ihtiyacı doğduğuna dikkati çekerek, bugün imzalanan anlaşmayla ülkeler arasında ikili bazda bir tercihli ticaret rejiminin tesis edileceğini belirtti. Bakan Pekcan, İngiltere ile ticaretin bu anlaşmayla her zamanki etkinliğiyle süreceğini ve daha da gelişeceğini söyledi.

Serbest Ticaret, Tekelleri Vergiden Kurtardı

Sözkonusu anlaşma, tekelleri ihracatta ödedikleri vergiden kurtardı. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, anlaşma olmasaydı, Birleşik Krallık’a yapılan ihracatın yaklaşık yüzde 75’inin vergi yüküyle karşı karşıya kalacağını, yaklaşık 2,4 milyar dolara varan bir zarar meydana geleceğini belirterek, “Bu risk an itibarıyla ortadan kalkmıştır” dedi.

Birleşik Krallık’a geçen sene 11,2 milyar dolarlık ihracat yapılırken, bu ülkeden 5,6 milyar dolarlık ithalat gerçekleştirildi. Birleşik Krallık, Türkiye’nin ihracatında Almanya’nın ardından ikinci sırada ve en fazla ticaret fazlası verilen ülkelerden biri.