Yaşamak için için çalışmak zorunda olan milyonlarca insanın belini büken vergiler devlet tarafından tahsil edilirken, özellikle siyasi iktidara yakın sermaye kliklerine son 10 yılda 128 kez vergiden muafiyet sağlandı.

Soru önergesine gelen cevaba göre; son 10 yılda Cengiz İnşaat için 30, Kolin İnşaat için 36, Makyol İnşaat için 24, Kalyon İnşaat için 19 ve Limak İnşaat için de 19 kez VRHİB tanzim edildiği açıklandı. 

İlgili Haber:  AKP'li Belediyelerden 10 Yılda 68 İhale Aldı

Dünya Bankasının 137 ülkede 6 bin 400 ihaleyi inceleyerek yayımladığı raporda Limak, listede dünyada kamudan en fazla ihale alan şirket olurken Cengiz İnşaat ve Kolin İnşaat da ilk 5’te yer almıştı.

Bakan Pekcan’ın cevapladığı önergede 128 ihalenin kaçına fiilen yabancı bir firmanın katıldığı bilgisi ise yer almadı. Konuyla ilgili açıklama yapan Başarır, “Ticaret Bakanlığı’nın düzenlediği VRHİB’den yararlanmak için ihaleye muhakkak bir yabancı firmanın teklif vermesi zorunluluğu vardır. Toplam bu 128 İhaleye hangi yabancı firmaların katıldığı tarafımca takip edilerek kamuoyuyla paylaşılacaktır” dedi.