Tekstil Atölyelerinde Çocuklar Çalıştırılıyor, İşçiler Asgari Ücretin Dahi Altında Maaş Alıyor

Mersin’deki tekstil sektöründe işçiler sigortasız düşük ücretlerle çalıştırılıyor. Sayıları fazla olan çocuk işçiler ise denetimler sırasında atölyelerden uzaklaştırılıyor.

featured

MERSİN – Mersin’in Akdeniz ilçesinde mahallelerde bulunan küçük ve büyük çapta tekstil atölyelerinde onlarca işçi sigortasız çalıştırılıyor. Sigortasız çalıştırılan işçiler arasında çocuk işçi sayısı çok fazla. Çocuk işçilerin yaşları 12 ile 17 arasında değişirken, devlet kurumları tarafından yapılan denetimlerin sırasında ise çocuklar ya gizleniyor ya da atölyelerden uzaklaştırılıyor.

ÜCRETSİZ MESAİ

Tekstilde çalışan işçilerden işten atılma riskinden dolayı soyismini açıklamayan İsmail, kendilerinin sigortasız çalıştırıldığını, 4 bin 750 TL maaş aldığını aktardı. Mesaiye kaldığında maaşın altında saat hesabı yapıldığı söyleyen İsmail, “Mesaiye kalmak istemediğimiz zaman işten atacaklarını söylüyorlar. Bizde mecburen mesaiye kalıyoruz” diye konuştu. Çalıştığı yerde 60 işçinin olduğunu sadece 15’inin sigortası olduğunu belirten İsmail, “Okullar kapalı diye çocuk sayısı bayağı fazla. Çalışanlardan 25’i çocuk. 10’u Suriyeli çocuk. Yaşları 14 ile 16 arasında değişiyor. Denetim olacağı gün ve saatler bilindiği için sigortasız çalışanlar ve çocuklar işyerinden çıkarılıyor. Bu süre için ücretsiz mesai yaptırılıyor” dedi.

BÜYÜK BİR SÖMÜRÜ

İŞ-KUR üzerinden kaydı yapılan bir diğer tekstil işçisi T.Y., “Maaşım 5 bin diye hesaplıyorlar. Maaşım kartıma yatıyor. Üstünü getirip, patrona elden veriyorum. Çocuklarım var. Geçinmek zor olduğu için bu durumu kabul ediyorum. Daha önce çalıştığım bir yerde 4 aylık maaşımı alamadım. Nerelere başvuru yaptım ise cevap alamadım. Büyük bir sömürü bu sektörde mevcut. Özellikle çocuklar bu alanda sömürülüyor. Onlara bin ile 2 arasına maaş veriliyor. Ama yaptıkları iş bir yetişken kadar” diye ifade etti.

SAVAŞIN YARATTIĞI GÖÇ

Suriyeli bir işverenin sahibi olduğu işletmenin hiçbir resmiyeti olmadığını söyleyen tekstil işçisi Suriyeli Muhammed (17), kendilerine 3 bin ile 4 bin TL arasında maaş verildiğini söyledi. Çalışanların hepsinin Suriye’de yaşanan savaştan dolayı göç etmek zorunda kalan işçiler olduğunu belirten Muhammed, “Diğer yerlere göre daha fazla çalışıyoruz. Yaşı küçük olan ise bizlerin işi bittiğinde 1 saat daha çalışıyor. Her tarafı temizlemeden çıkamıyorlar. Bizden önce de işe gelmek zorundalar. Biz makine ustaları gelmeden dikilecek parçaları önümüze koyuyorlar. Geldiğimiz gibi hemen işe başlıyoruz. Geçen 13 yaşında bir kız çocuğu yorgunluktan bayıldı. Burada çok yoruluyoruz” dedi.(MA)

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!