00:14

Standart Profil İşçileri Fabrikada Direnişe Devam Ediyor

Düzce’de bulunan Standard Profil’de çalışan işçiler 6 ağustos gününden itibaren ücretlerinin ve çalışma koşullarının iyileştirilmesi talebiyle iş bırakarak fabrikaya kapandı.

DÜZCE – Taşeron işçilerle beraber 1000 işçinin çalıştığı, Petrol-İş’in örgütlü olduğu Standart Profil’de işçiler ara zam talebinde bulunurken, şirket yönetimi ise sözleşme dönemine öteledi. Bunu kabul etmeyen işçiler tüm vardiyalarda iş durdurdu. İşçiler, “Yıllık izinleri düzenli kullanamıyoruz. İşyerinde işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemleri alınmamakta, ağır ve tehlikeli işlerde düşük ücretle çalıştırılıyoruz, insanca çalışma koşulları ve ücret artışı talep ediyoruz” dedi.

Talepleri karşısında muhatap bulamadıklarını dile getiren işçiler, “Taleplerimiz karşılanana kadar fabrikaya kapanma eylemine geçiyoruz” dedi. İşçiler fabrika bahçesinde bekleyişe geçti.

Günün ilerleyen saatlerinde şirket yönetimiyle yapılan görüşmede işçilere, esas yetkilinin yurt dışında olduğu ve taleplerinin pazartesi sonuçlandırılacağı belirtilirken işçiler ise direnişe devam kararı almıştı.

DİRENİŞE DEVAM

Dün gece geç saatlere değin süren görüşmelerde patron tarafı yüzde 40 önerdi. Hem ücretlerin hem de çalışma koşullarının iyileştirilmesi konusunda kararlı olduklarını belirten işçi direnişe devam etme kararı aldılar.

Direnişteki işçilere çeşitli siyasi parti temsilcilerinden emek dostalarına ve direnişteki diğer işçilere kadar birçok kesimden sık sık destek ziyaretleri gerçekleştiriliyor.

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!