30 Yıllık Tutuklunun Tahliyesi Ertelendi: ‘İyi Halli Değil’

Rize Kalkandere L Tipi Kapalı Cezaevi’nde 30 yıldır tutuklu bulunan Selim Ertene’nin tahliyesi, Cezaevi Gözlem Kurulu’nun “İyi halli” olmadığı yönündeki kararıyla 6 ay ertelendi.

featured

RİZE – Sermaye devletinin tüm kurumlarındaki keyfi tutumu, zindanlarda da sürüyor. Hemen her gün hak ihlalleri, işkence, açlık grevleri ve ölüm oruçlarıyla gündeme gelen cezevlerindeki son hukuksuzluk Rize’de yaşandı.

Rize Kalkandere L Tipi Kapalı Cezaevi’ndeki tutuklu Selim Ertene (50), Temmuz 1992 yılında Adana’da “Örgüt üyesi”olduğu gerekçesiyle gözaltına alındıktan sonra tutuklandı. Adana Devlet Güvenlik Mahkemesi’nde (DGM) yapılan yargılama sonucunda “Örgüt üyesi olmakla beraber anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs” iddiasıyla “müebbet hapis” cezası verilen Ertene, sırasıyla Adana, Malatya, Yozgat, Antep, Mardin’deki cezaevlerinde tutuldu. Şu an Rize Kalkandere L Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan Ertene, Rize’de 15, cezaevinde ise 30 yılını tamamladı. 28 Temmuz 2022 günü 30 yıllık hapis cezasını tamamlayan Ertene’nin tahliye edilmesi beklenirken, tahliyesi gerçekleşmedi. Cezaevi Gözlem Kurulu tarafından 2012 yılında “cezaevi kamerasına zarar vermesi” iddiasıyla “İyi halli olmadığına” karar verildiğini öğrenen Ertene’nin tahliyesi 6 ay ertelendi.

ANNE VE BABASI ÇOCUĞUNU GÖREMEDİ

MA’nın aktardığına göre; Selim Ertene’nin ağabeyi Recep Ertene (56), Selim’in 30 yıllık tutukluluğunun ardından infazının yakılmasının kabul edilir bir tarafının olmadığını ifade etti. 15 yıldır kardeşinin Rize’de olduğunu ve aradaki mesafe nedeniyle ziyaretine gidemediklerini kaydeden ağabey Ertene, “30 yıldır biz de, kardeşim de zorluk çekiyoruz” dedi. Anne ve babasının kardeşi Selim’i özgür olarak göremeden öldüklerini dile getiren ağabey Ertene, “Madem cezası bitti neden bırakmıyorsunuz? Madem cezasını uzatıyorsunuz, o zaman neden yakın bir yere getirmiyorsunuz? Biz her görüşüne gittiğimizde 2-3 gün boyunca yolda kalıyoruz. Zorlanıyoruz” dedi.

‘HUKUKSUZLUKTUR’

Kardeşinin infazının yakılmasının hukuksuz olduğunu kaydeden Ertene, “Türkiye’de hukuk yok. Bugün yaptıkları şey hukuksuzluktur. Dünyanın neresinde böyle bir şey görülmüştür? Bir insanın cezası bittiği halde nasıl bırakılmaz” diye sordu. Bütün tutukluların benzer durumlarla karşı karşıya bırakıldığını ifade eden Ertene, “Adalet bakanının bu konu üzerinde durması gerekir. Bu insanlar mağdur ediliyor. Cezalarını bitirdiler ama farklı gerekçelerle bırakmıyorlar. Bugünkü hükümet kafasına göre ceza veriyor. Bırakmak istemiyorlar. Disiplin cezalarını gerekçe gösteriyorlar. Onlara, ‘pişmanlıktan yararlanın’ diyorlar. 30 yıl cezaevinde kalan bir insan nasıl ‘ben pişmanım’ der? Zaten bütün ömrü orada gitti. Devlet hukuku uygulamalı ve tutukluları serbest bırakmalıdır” ifadelerine yer verdi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!