Sözleşmeye Uyun: Biz Fakiriz, Garibanız ama Uysal Koyun Değiliz!

belediye-iscileri-aciklama
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İSTANBUL – Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) ile belediye şirketlerine geçirilen ve Yüksek Hakem Kurulu tarafından bağıtlanan sözleşmeyle 2 yıl yüzde 4’lük zamma mahkum edilen Bayrampaşa Belediyesi işçileri, 2018 yılında belediye yönetimi ve belediye şirketi BAYPAŞ ile asgari ücretin yüzde 35 üzerinde ücret alacakları sözleşmeye imza atıldı. 30 aydır imzalanan sözleşmeye uyulmaması üzerine belediye binası önünde bir araya gelen işçiler, sözleşmeye uyulmasını talep ettiler.

‘BİZ FAKİRİZ, GARİBANIZ AMA UYSAL KOYUN DEĞİLİZ’

İmzalanan sözleşmenin uygulanmasını istediği ve yeni sözleşme dayatmasına karşı çıktığı için Kod-29 ile işten atılan Hizmet-İş Sendikası 4 No’lu Şube işyeri temsilcisi İzzettin Akan,  belediyenin kendilerine asgari ücretin altında bir maaş sunduğunu ve bunu kabul etmediklerinden dolayı hukuki yollara başvurduklarını söyledi.  Bundan dolayı baskıların başladığını belirten Akan, “Dayatılan sözleşmeyi imzalamayan işçilere yevmiye cezası kesildi. En son da işçiler işten atılmaya başlandı. Biz fakiriz biz garibanız ama uysal koyun değiliz” diye belirtti.

‘SENDİKA BELEDİYENİN ARKASINDA DURDU’

İşçilerin aleyhinde şahitlik yapmayan işçilerin de cezalandırıldığının altını çizen Akan, bu süreçte sendikaların ise arkalarında göremediklerini dile getirdi. Akan, “Sendika belediye yönetiminin arkasında durdu işçilerin arkasında durmadı. Sanki sendika işçilerden değil de belediye yönetiminden para alıyor. Ben sendika temsilcisiyim Kod-29 ile işten atılmış olmak zoruma gitti” şeklinde konuştu.

İŞÇİLERE TEHDİT

Ardından söz alan belediye işçilerinin avukatı Ahmet Baran Çelik, imzalanan sözleşmeye göre işçilerin asgari ücretin yüzde 35 üzerinde alacakları ücreti 2 yıldır alamadıklarının altını çizerek, belediye yönetiminin ilk sözleşmeyi tanımayarak asgari ücret düzeyinde bir sözleşme imzalamak istediğini söyledi.  Belediyenin işçilere sözleşmeyi dayatırken birçok baskıya maruz bıraktığının altını çizen Çelik, işçilere, “Bunları imzalamazsanız işten atılırsınız. Daha ağır işlerde çalışırsınız” denildiğini aktardı.

Açılan dava sürecinin ise devam ettiğini belirten Çelik, “Belediye kendi sözleşmesine uymuyor maalesef ve işçileri mağdur ediyor. Bugün asgari ücret alıyor bu işçiler. 30 aydır işçilerin ücretleri sözleşmeye rağmen asgari ücret üzerinden ödeniyor” ifadelerine yer verdi.(MA)

Bu Yazıya Tepki Ver
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!