Sizin ‘Tam Kapanma’nız Batsın: 22 Milyon Çalışanı Kapsamıyor

Sermaye devletinin, salgına karşı 3 hafta uygulayacağını duyurduğu 'tam kapanma' yine işçileri kapsamadı. İşçilerin yüzde 61'i tam kapanmadan muaf, yüzde 22'si ise kısmen muaf sektörlerde çalıştırılıyor.

biz-isciler-neden-evde-kalamiyoruz-1024x768
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ANKARA – Sermaye devleti, salgının kontrol altına alınamadığı gerekçesiyle 29 Nisan-17 Mayıs tarihleri arasında ‘tam kapanma’ kararı aldı. Ancak salgın nedeniyle yüzlerce işçi hayatını kaybetmesine rağmen, fabrikalar, atolyöler ve birçok çalışma alanı tam kapasite çalışmaya devam edecek.

DİSK-AR’ın yaptığı araştırmaya göre işçilerin yüzde 83’ünün istihdam edildiği sektörler, kapanmadan muaf tutulacak. DİSK-AR’ın ‘Tam kapanma yok, milyonlar çalışmaya devam edecek’ raporuna göre;

– Tam kapanma çalışanların ezici çoğunluğu için geçerli değil. 26,8 milyonluk istihdamın yaklaşık yüzde 61’i (16,4 milyon) kapanmadan muaf sektörlerde çalışıyor. İstihdamın yaklaşık yüzde 22’si (6 milyon) ise kapanmadan kısmen muaf sektörlerde.

– Kapanma kapsamındaki sektörlerde çalışanlar sadece yüzde 17 (4,4 milyon) civarında.

– İçişleri Bakanlığı genelgesinde, kapanmadan muaf olan işler ve sektörler 43 başlıkta sayıldı. Sanayi ve inşaat işçileri ile hizmetler sektörünün birçok alt sektörü başta olmak üzere zorunlu olmayan mal ve hizmet üretiminde milyonlarca işçi çalışmaya devam edecek.

MUAF OLAN SEKTÖRLER VE ÇALIŞAN SAYISI

43 başlıktaki muafiyetler kapsamındaki çalışanların sayısının tam olarak saptanmasının, sektörlerin iç dağılımına ilişkin yeterli bilgi olmaması nedeniyle zorluklar taşıdığı belirtilen DİSK-AR araştırmasında, TÜİK’in faaliyet kollarına göre istihdamın dağılımı esas alındı.

Buna göre ortaya şöyle bir tablo çıktı:

Bu Yazıya Tepki Ver
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!