‘Tam Kapanma’nın Faturası da Bize: Milyonlarca Sigortalı Ücretsiz İzne Gönderilecek

Siyasi iktidarın 'tam kapanma'sıyla milyonlarca çalışana ücretsiz izin yolu göründü. 17 Günlük kapanma döneminde daha önce kısa çalışma ödeneğinden faydalananlar yine desteklenecek. Ancak bu haktan mahrum kalan işyerleri sadece 850 lira civarındaki nakdi ücret desteği alabilecek.

featured

ANKARA – Siyasi iktidar, yeni tip koronavirüs (COVID-19) salgınında vaka sayılarının 60 binin üzerine çıkması üzerine 17 günlük ‘tam kapanma’ kararı aldı. 29 Nisan-17 Mayıs tarihleri arasında uygulanacak kısıtlamaların ekonomik ayağının eksik olması başta sabit gelirliler başta olmak üzere milyonlarca çalışana zor durumda bırakacak.

Tam kapanmayla birlikte faaliyetine ara verecek işyerlerinde daha önce kısa çalışma ödeneğinden faydalananlar 17 gün boyunca aynı destekten faydalanabilecek.

Kısa çalışma ödeneğinden mahrum kalan ve yeni genelgeyle kapanan işyerleri için ise tek seçenek nakdi ücret desteği. 17 günlük dönem için çalışan başına 850 lira civarında nakit ücret desteği alınabilecek.

MİLYONLARCA ÇALIŞANA 850 TL DESTEK

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi’nden Okan Güray Bülbül çok sayıda işletmenin çalışanlarını ücretsiz izne göndermek mecburiyetinde kalacağını ve birçok işyerinin faaliyetine ara verileceğini söyledi.

Geçen yıl nisan ayında 3 milyon 243 bin işçi için 5,1 milyar lira destek verildiğini belirten Bülbül, mayıs ayında da 15 günlük zaman diliminde İşsizlik Fonu’ndan kısa çalışma ödeneği desteği olarak 2,5 milyar liralık ödeme yapılacağını söyledi.

İŞSİZLİK FONU’NDAKİ PARA 80 MİLYAR LİRANIN ALTINA İNECEK

İşsizlik Sigortası Fonu’nda 2019 sonunda 131,5 milyar lira olduğunu işaret eden Bülbül, 2020 sonunda ise söz konusu tutarın 103,2 milyar liraya gerilediğini bildirdi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!