Sermaye devletinin korkuları büyürken son dönemde iktidara yakın isimlerin körüklediği ve Milli Savunma Bakanlığı’nın da bir açıklamayla dahil olarak yapay bir gündem olarak “darbe” söylentileri tartışılırken, Boğaziçi Üniversitesi’ne dışarıdan rektör atanmasını protesto eden öğrencilerin evleri de uzun namlulu özel hareket polislerince basılmıştı.

İşte tam böyle bir ortamda polise ve MİT mensuplarına ilginç bir silah kullanma yetkisi verildi. Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) ve Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) Taşınır Mal Yönetmeliği’nde yapılan değişiklikle, toplumsal olaylarda veya terör olayı olduğunda, bakan yetkisiyle Emniyet güçleri ve MİT mensupları TSK’ya ait silah ve taşıtları kullanabilecek.

İlgili Haber:  Kürt Askerin Otopsi Raporu: İşkenceyle Öldürüldü

RESMİ GAZETE’DE YAYIMLANDI

Cumhuriyet gazetesinden Hüseyin Hayatsever’in haberine göre; Resmi Gazete’de yayımlanan “Türk Silahlı Kuvvetleri, Milli İstihbarat Teşkilatı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı Taşınır Mal Yönetmeliği” adlı değişiklikle “milli güvenlik, kamu düzeni ve kamu güvenliğini ciddi şekilde tehdit eden terör, toplumsal olaylar ve şiddet hareketlerinin meydana gelmesi durumunda” TSK, Emniyet ve MİT, taşınır mallarını herhangi bir şarta bağlı olmadan birbirine devredebilecek.

İlgili Haber:  Çatışmada Bir Korucu Öldü

ONAY YETKİSİ MİLLİ SAVUNMA BAKANI’NDA

Böylece TSK’ye ait silah ve taşıtların “terör, toplumsal olaylar ve şiddet hareketleri” gerekçesiyle Milli Savunma Bakanı’nın onayıyla Emniyet ve MİT’e devredilebilmesinin önü açıldı. Ayrıca yönetmelikteki “Taşınır mal işlem belgesi düzenlenmeyecek mallar” maddesine “Milli Savunma Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı’nca uluslararası anlaşmalara dayanılarak dost veya müttefik ülkelere ve bu ülkelerde bulunan kamu veya özel nitelikli kurum ve kuruluşlara mal ve hizmetin yardım olarak verilmesi maksadıyla tedarik edilecek taşınırlar” bendi eklendi.