Sermaye Devletinin ABD Sevdası: F35 Olmadı, F16 Almaya Devam

F-16 paketi için ilk talebini Ekim 2021’de ABD’ye ileten sermaye devleti, konuyla ilgili olarak 15 agustos günü ABD'ye bir heyet yollayacak.

featured

ANKARA – Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Türkiye’nin ABD’den F-16 savaş uçakları satın alma talebi hakkında yeni tur toplantının 15 Ağustos’ta ABD’de düzenleneceğini duyurdu.

Halihazırda F-16 taarruz uçakları olan sermaye devleti, bu uçakların yerine kademeli olarak F-35 savaş uçaklarını almayı, ilerleyen yıllarda da yurt içinde geliştirilen ‘milli muharip uçak‘ın üretime başlamasıyla birlikte bu iki uçağı hava kuvvetleri taarruz filosunda kullanmayı planlıyordu.

Ancak Rusya’dan S-400 hava savunma füzelerini alınmasıyla Türkiye ortağı olduğu F-35 konsorsiyumundan çıkarıldı ve sipariş ettiği F-35 uçakları teslim edilmedi.

F35 OLMADI, F16’LARA DEVAM

Akar açıklamasında Türkiye’nin ABD’den 40 adet yeni F-16 savaş uçağı alımı ve var olan uçakların 79 adetinin modernizasyonunu talep ettiğini hatırlattı.

Satın alma ABD’nin ‘yabancı askeri satışlar’düzenlemelerine tabi olduğu için ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan sonra ABD Kongresi’nden onay alınması gerekecek.

ABD Başkanı Joe Biden’ın sıcak baktığı paket hakkında son olarak ABD Kongresi’nin alt kanadı Temsilciler Meclisi, F-16’ların Türkiye’ye satışını sınırlamayı öngören bir değişiklik önergesini onaylamıştı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!