Sermaye Devleti için Madencinin Canı 150 Bin TL

İki aya yakındır halen cesetlerine dahi ulaşılamayan 9 maden işçisinin ailelerine tazminat ödenecek. Sözkonusu tazminattan da çalan sermaye devleti her bir işçi için ailelerine 150 bin TL ödenmesine karar verdi.

featured

ERZİNCAN – Madende çalışan işçilere uygulanan ferdi kaza sigortasındaki teminat tutarı yeni düzenlemeye göre 1 milyona yükseltilmişti. Ancak düzenlemeye konan geçici bir madde ile İliç katliamı dahil edilmedi. Madenci ailelerine 1 milyon yerine 150 bin lira ödenecek.

Ekolojistlerin, bilim insanlarının ve bölge halkının tüm uyarılarına rağmen faaliyeti durdurulmayan Çöpler Altın Madeninde 13 Şubat’ta milyonlarca ton kimyasal altında kalan madenciler hala bulunumadı. Yerli iştiraki Çalık Holding olan Anagold’a ait madende meydana gelen göçüğün ardından patronların ve yöneticilerin işçilerin canını hiçe saydığı defalarca ortaya çıktı.

İki aya yakındır haber bekleyen madenci yakınları sessiz kalmaları konusunda tehdit edilmişti. Şimdi de “sus payı” olarak 9 maden işçisinin ailesine tazminat ödendi. Ancak bunda da kesintiye gidildi.

Sözcü’de yer alan habere göre, madende çalışan işçilere uygulanan ferdi kaza sigortasındaki teminat tutarı yeni yapılan düzenleme ile 150 bin TL’den 1 milyon TL’ye yükseltildi. 19 Mart 2024’te yürürlüğe giren düzenlemeye göre maden kazasında yakınlarını kaybedenler, ölen her bir işçi için 1 milyon TL tazminat alacak. Ancak düzenlemeye geçici bir madde konularak İliç katliamı dahil edilmediğinden bu madende hayatını kaybeden işçilerin yakınlarına 1 milyon TL yerine 150 bin TL tazminat ödeneceği belirtildi.

Bu işçilerin yakınlarına Sosyal Güvenlik Kurumu ve özel sigorta aracılığıyla yapılacak teminat ödemeleri ise yeni düzenlemenin dışında yer alıyor. Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu, Maden Çalışanları Zorunlu Ferdi Kaza Sigortası Tarife ve Talimatı Tebliği’nde değişikliklere gitti, sakatlanma ve ölüm teminatı kişi başı 1 milyon TL’ye; prim tutarı da 700 TL’den 4 bin 675 TL’ye yükseltildi. Kazalarda sakatlanma ve ölüm teminatlarının Olağandışı Riskler Yönetim Merkezi’ne zorunlu olarak reasüre edilecek tutarın alt sınırı da kaza başına 1.5 milyon TL’den 10 milyon TL’ye çıkarıldı. Bu tebliğin dışında, idari kararla daha önce sadece kömür ve krom madenlerinde uygulanan zorunlu ferdi kaza sigortası bütün maden işletmeleri için zorunlu hale getirildi. Bu nedenle işletmeler yer üstü ve yeraltı dahil tüm maden sahalarında çalışan işçileri için zorunlu ferdi kaza sigortası yaptırmak zorunda olacak.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!