Sendikalar Vali ile Anlaştı: 1 Mayıs’ta Taksim’de Temsili Kutlama!

İstanbul’da 1 Mayıs kutlamalarına ilişkin Vali Ali Yerlikaya ile yaptıkları görüşme sonrası açıklama yapan sendikalar, 'Taksim’de kurum temsilcilerinin katılımı kutlama' gerçekleştireceklerini açıkladı.

featured

İSTANBUL – Salgına rağmen milyonlarca emekçinin her günki çalışması temsili değil, ancak yılda bir gün gerçekleştirilen 1 Mayıs ‘temsili’ olarak ‘kutlanacakmış’. Salgın yokkende ‘temsili kutlamaya’ izin veren sermaye devleti, Taksim Meydanı’nda somutlaşmış tarihi unutturmak için her yolu deniyor.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Başkanı Arzu Çerkezoğlu, DİSK Genel Sekreteri Adnan Serdaroğlu, Kamu Emekçileri Sendikası Konfederasyonu (KESK) Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyesi İlhan Yiğit, Türk Tabipler Birliği (TTB) Merkez Konseyi Başkanı Şebnem Korur Fincancı, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) İKK Sekreteri Cevahir Efe Akçelik, 1 Mayıs kutlamalarına ilişkin İstanbul Valisi Ali Yerlikaya ile görüştü.

Valilik makamında gerçekleştirilen görüşme yaklaşık yarım saat sürdü.

İŞÇİ VE EMEKÇİLERİN DAYANIŞMA GÜNÜ

Görüşme sonrası Valilik önünde açıklama yapan DİSK Başkanı Arzu Çerkezoğlu, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da 1 Mayıs’ı pandemi koşullarında karşıladıklarını ifade ederek, 1 Mayıs’ın işçi sınıfının uluslararası dayanışma ve birlik günü olduğunu söyledi. Çerkezoğlu, her yıl işçiler ve emekçiler olarak 1 Mayıs’ta talep ve hedeflerini en yaygın kitlesel biçimlerde, dünyanın dört bir yanındaki işçi ve emekçilerle birlikte dile getirdiklerini belirterek, kutlamalarda hedef, talep ve gelecek dünya düşlerini ifade ettiklerinin altını çizdi.

‘TAKSİM’DE TEMSİLİ KUTLAMA OLACAK’

Geçtiğimiz hafta İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile tüm Türkiye’deki 1 Mayıs kutlamalarına ilişkin bir görüşme gerçekleştirdiklerini hatırlatan Çerkezoğlu, bugün de İstanbul’daki etkinlikler konusunda İstanbul Valisi ile görüştüklerini kaydetti.

Kutlamaların zaten hafta başından itibaren işyerlerinde başladığına işaret eden Çerkezoğlu, “İstanbul’da da 30 Nisan Cuma günü saat 11.00’da her yıl olduğu gibi Taksim’de Kazancı Yokuşu’nda olacağız. 1977 1 Mayıs’ında yitirdiğimiz arkadaşlarımızı anacağız. Arkasından da Şişhane ve Kadıköy’de anmalarımızı gerçekleştireceğiz. Yine bütün Türkiye’de bütün işyerlerinde ve alanlarda işyerlerinde kutlamalar devam edecek. İstanbul’daki kutlamayı DİSK, KESK, TMMOB ve TTB olarak birlikte organize ediyoruz. 1 Mayıs günü de kurumlarımızın temsilcilerinin yer aldığı bir biçimde 1 Mayıs çelengimizi anıta bırakacağız ve bildirimizi okuyacağız. Pandemi koşullarına uygun olarak Taksim’de tek yürek olarak buluşacağız. Bu yılki sloganımız ‘Umut yan yana’.  Bu sloganla yaşadığımız pandemi sürecinin yarattığı ağır toplumsal tahribata karşı işçiler ve emekçiler olarak taleplerimizi dile getireceğiz. Ve umudu birlikte büyütme çağrısı yapacağız” diye konuştu.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!