MV Ula’da Denizciler Açlık Grevinin 50. Gününde

Screenshot_1
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kuveyt’in Shuaiba limanında terk edilen MV Ula gemisinin 19 personeli sorunlarını gündeme getirmek ve bir çözüm bulunması için 7 Ocakta açlık grevine başlamışlardı. Ortalama bir yıldan uzun bir süredir gemide bulunan ve maaşlarını alamayan denizciler haklarını alıp evlerine dönmek istiyorlar.

Hintli, Türk, Azeri ve Bangladeşli gemi adamlarından oluşan mürettebatın sorunları ne yazık ki henüz çözülebilmiş değil. 400 bin dolardan fazla maaş alacakları olan denizciler yetkililerden bir an önce harekete geçmelerini bekliyorlar.  Ailelerine para gönderemeyen denizciler, ailelerinin durumunun kendilerinden daha kötü olduğunu söylüyorlar. Çalışanlar, ‘ailelerimiz açken biz nasıl yemek yiyebiliriz ki’ diyorlar.

Konuyla ilgilenen ITF Arap Dünyası Koordinatörü Mohamed Arrachedi şu bilgileri veriyor: “Gemiadamları 14 aydır gemide, bazıları ise 19 aydır. Hatta birisi 26 aydır gemide. 11 aydır da maaşları ödenmiyor. Gemiadamları Kuveyt yetkililerinden yerlerine personel bulunmasını ve böylece eve gidebilmeyi talep ediyorlar.”

ITF bu gemideki sorunların çözülmesi için Katarlı şirket ve geminin sigortası ile 2019’dan beri görüşmeler yürütüyor. Maaşların ödenmesi için çalışanlara yasal destek sunan ITF aynı zamanda gemiadamlarının kumanya gibi en temel ihtiyaçlarını da sağlıyor. Nisan 2020’de maaşların bir kısmı ödendi.  Fakat maaş ödemeleri tekrar durunca ve denizciler karaya çıkışlarına izin verilmeyince personel isyan eti. Mayıs ayında ise gemi tutuklandı. Armatörün terk ettiği geminin bayrak devleti de sorumluluklarını yerine getirmedi. 2020 sonlarında Palau gemiyi bayraktan düşürdü ama gemiadamlarının sorunları olduğu yerde kaldı.   Gemini artık bir bayrağı olmadığı gibi Kuveyt otoriteleri de sözler vermekten başka bir şey yapmadılar.

6 Gemi çalışanı eylül ayında haklarını alamadan gemiden ayrılmayı kabul ettiler. Gerisi ise gemide kalıp haklarını almak için mücadeleye devam ettiler. Gemide 16 Hintli, 1 Azeri, 1 Türk ve 1 Bangladeşli bulunuyor şu anda. Oyalandıklarını düşünen çalışanlar bir aydan uzun bir süredir açlık grevindeler. Denizcilerin sorunlarının çözülüp açlık grevinin sonlandırılması için yetkililerin sorumluluklarını bir an önce yerine getirmesi gerekiyor.

Bu Yazıya Tepki Ver
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!